Menu

Tip pro Windows 10: jak zprovoznit webovou kameru a mikrofon

22.10.2020 10:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Tip pro Windows 10: jak zprovoznit webovou kameru a mikrofon

Tip pro Windows 10: jak zprovoznit webovou kameru a mikrofon | foto: Winareo.com

Čeká vás pracovní video hovor nebo se chcete přihlásit do webináře a nefunguje obraz, ani zvuk.

Kolegové nebo přátelé vám pošlou odkaz pro přihlášení do chatovací místnosti, zadáte jméno uživatele a místo zahájení video hovoru se objeví hláška, že vaše kamera a mikrofon jsou blokované. Dál už vás to nepustí s výzvou, že proces přihlášení máte opakovat.

Každodenní uživatelé Windows už vědí, že chybové hlášky systému mohou, ale také nemusí, přesně odpovídat příčině, která chybu způsobila. Důvodů, proč něco nefunguje, může být celá řada. Od hardwarových problémů, přes zastaralé anebo nekompatibilní ovladače, až po nastavení skrytá hluboko v systému.

Prvním krokem v našem případě je prověření, zda je kamera správně připojena k PC. Příčinou chybové hlášky nebo nefunčnosti klidně může být vadný kabel. Máte-li po ruce náhradní, zkuste to s ním.

Pokud je připojení kamery v pořádku, případně je zabudována v monitoru nebo displeji notebooku, může být příčina v ovladačích. Výrobci často poskytují aktuální verze ovladačů ke svým produktům na webových stránkách, odkud je lze snadno stáhnout. Zda je v pořádku ovladač můžeme také vidět ve Správci zařízení (rychle přístupný kliknutím pravým tlačítkem myši na tlačítko Start, případně stiskem [Windows]+[X] a výběrem z menu). Pokud u symbolu kamery uvidíme Neznámé zařízení můžeme zkusit Aktualizovat ovladač.

cameraw101

Pokud ovladače zařízení pracují správně, může být příčina nefunkčnosti kamery anebo mikrofonu v jejich blokaci systémem. Zdroj: Microsoft Windows 10

Alternativní metodou je reinstalace ovladače kamery pomocí Odinstalovat zařízení, kameru odpojit a poté znovu připojit a nechat Windows automaticky ovladače nainstalovat.

Pokud je z pohledu ovladačů vše v pořádku, můžeme zkusit pátrat po příčinách v nastavení Windows. Blokace kamery a mikrofonu může být aktivována v Nastavení Windows, části Soukromí. Pokud otevřete okno Nastavení/Soukromí a přesunete se do spodní části levého seznamu, objevíte tam skupinu Oprávnění aplikací a v ní položky Kamera a Mikrofon. Zde je dobré prověřit, zda není blokovaný přístup aplikací ke kameře nebo mikrofonu. Pokud ano, pak povolit.

Správnost funkce mikrofonu a reproduktorů, nebo headsetu, si můžeme ověřit také na jiném místě Nastavení Windows, a to v části Systém/Zvuk. Zde vidíme zvolený Výstup a níže Vstup. V této části také najdeme položku Otestovat mikrofon, kde intenzitu přijímaného zvuku, například hlasu, zobrazuje čárový ukazatel. Pokud se nic neděje, mikrofon není funkční.

mohlo by vás také zajímat: mnoho dalších tipů a triků najdete v naší online rubrice v části novinky/tipy & triky

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  nejde skype

  nejde skype

  Reagovat na komentář

  mi to nefakčí

  ahoj chábři, nefakčí mi webka a renatka je z toho špatná

  Reagovat na komentář

  Kamera na notebooku Lenovo 13.3 !

  Taky mám problém ji zprovoznit ! Tak hledám manuály po internetu a zatím bez úspěchu ! Mám Win 10 a tak nevím co použít ! Budu rád za pomoc na e-mailu ! Vladimír Kusyn

  Reagovat na komentář

  Windows 10 !!!

  Kamera na Lenovo 15" taky nejede ! Na Acer 12 s win 7 bez problémů '

  Reagovat na komentář

  Staré drivery

  Musel jsem dát drivery ze stránek HP. Když to nepomůže, tak starší. S těmi od Microsoftu se obraz hned zasekl. Mimochodem, nijak starý notebook. To může člověk jen kroutit a myslet si něco o debilech. Ale když se pro multifunkci musí stáhnou instalátor, který má skoro 200 MB…

  Reagovat na komentář

  Reakce na Janka: doporučil bych návrat k funkčnímu systému win 7.
  Pokud to nejde, může snad pomoci vědět, že funkce kamery a mikrofonu mohou být zakázány i zápisem do registru. Pak rady z článku nepomůžou, je třeba najít a přepsat parametry v registru. Jde to vygooglit, anglicky, sám si to přesně nepamatuji.

  Další možný problém by byl s uživatelskými právy provést příslušné změny.

  Reagovat na komentář

  @Janka

  Zkuste prověřit, zda ji nemáte blokovanou. Je to v Nastavení Windows | Soukromí | Kamera, Povolit aplikacím přístup ke kameře.

  Reagovat na komentář

  Kamera v počítači

  Nemyslím si, že tento váš návod je na všechny kamery.
  Mne kamera běžela ve W7 , ale ve W10 již nefunguje a to ani po odinstalování a nové instalaci.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení