Menu

TIPY pro Windows: rozšířené možnosti bootování a rychlejší mazání složek

17.06.2020 07:00 | Radek Kubeš + Přidat komentář
TIPY pro Windows: rozšířené možnosti bootování a rychlejší mazání složek

TIPY pro Windows: rozšířené možnosti bootování a rychlejší mazání složek | foto: CHIP

Volba bootovacího menu pomocí stisku F8 už ve Windows 10 není možná. Namísto jednoduchého řešení máme hned tři možnosti. Chtete rychle mazat složky se stovkami souborů? Pak je to nejlepší z příkazového řádku.

Vyvolání rozšířených možností bootování počítače

V dřívějších verzích Windows bylo možné vyvolat rozšířené možnosti bootování operačního systému jednoduše stisknutím klávesy [F8] během spouštění počítače. Takový postup ale Microsoft z Windows 10 odstranil. Namísto jednoho stisku klávesy dnes máme k dispozici hned tři různé postupy, jak se k rozšířenému menu bootování dostat.

Můžete si například otevřít »Nastavení« a přejít do nabídky »Aktualizace a zabezpečení | Obnovení«, kde najdete i volbu »Spuštění s upřesněným nastavením«, společně s tlačítkem »Restartovat hned«. Když na něj kliknete, počítač se restartuje a zobrazí bootovací nabídku. Druhým způsobem je příkaz »shutdown /r /o /f /t 00«, který zadáte do okna »Spustit«, vyvolaného klávesovou zkratkou [Windows] + [R].

Nicméně nejrychlejším způsobem, jak se do rozšířeného bootovacího menu dostanete, je přidržení klávesy [Shift], zatímco použijete volbu »Restartovat« v nabídce »Start«.

tat-17-6-1

Bootovací nabídka: k rozšířeným možnostem bootování Windows 10 se dostanete několika způsoby.

Rychlejší mazání složek s velkým množstvím souborů

Bez ohledu na to, jak rychlý je pevný disk vašeho počítače, dochází za určitých okolností k nepříjemně dlouhým prodlevám při mazání dat v prostředí Průzkumníku souborů. Stává se to především v případě složek, obsahujících opravdu značné množství jednotlivých souborů. Nechcete-li čekat, můžete takové složky mazat mnohem rychleji prostřednictvím jednoduchého příkazu v příkazovém řádku.

Spusťte Průzkumník souborů, třeba pomocí klávesové zkratky [Windows] + [E], a přejděte v něm do složky, kterou chcete smazat. Klikněte do adresního řádku, zadejte do něj příkaz »cmd« a klepněte na [Enter]. Tím spustíte v dané složce příkazový řádek, do kterého pak už stačí jen napsat příkaz »DEL /F/Q/S *.* > NUL«, kterým během okamžiku smažete kompletní obsah složky.

tat-17-6-2

Rychlé mazání: složky se stovkami souborů smažete nejrychleji jednoduchým příkazem.

mohlo by vás také zajímat: další tipy a triky pro vyšší efektivitu

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.