Menu

Tipy pro Windows: rychlé řešení problémů s připojením a odinstalování nepotřebných součástí systému

28.05.2021 17:00 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Tipy pro Windows: rychlé řešení problémů s připojením a odinstalování nepotřebných součástí systému

Tipy pro Windows: rychlé řešení problémů s připojením a odinstalování nepotřebných součástí systému | foto: JESHOOTS.COM/Unsplash

Celkem často se můžeme setkat se situací, kdy po spuštění systému Windows není možné navázat síťové připojení. V podstatě nezáleží na tom, zda je za to odpovědný ovladač, nebo zda je blokován datový provoz, protože tento konkrétní problém lze obvykle vyřešit poměrně rychle. Podobně snadno lze i odinstalovat nepotřebný software.

Otevřete klasické Ovládací panely, vyberte možnost »Síť a internet | Centrum síťových připojení a sdílení« a klikněte na položku »Změnit nastavení adaptéru« ve sloupci vlevo. Pak klikněte pravým tlačítkem na příslušný síťový adaptér a vyberte možnost »Zakázat«. Jakmile ikona adaptéru zešediví, klikněte na ni znovu pravým tlačítkem a tentokrát vyberte možnost »Povolit«.

sit1

Restart sítě: podobně jako u mnoha dalších problémů s počítačem může i s opravou připojení k síti pomoci vypnutí a zapnutí síťového rozhraní. | Windows 10

Síťové připojení by nyní mělo začít znovu správně fungovat. Pokud se tak nestane, měli byste zahájit vyhledávání problémů. Chcete-li tak učinit, klikněte pravým tlačítkem na síťový adaptér, vyberte možnost »Diagnostika« a postupujte podle pokynů průvodce.

Jak odinstalovat nepotřebné součásti operačního systému

bloatbox

Odinstalujte zbytečnosti: k vyčištění Windows 10 od zbytečností můžete použít open-source Bloatbox. | Zdroj: Bloatbox

Ne všechny aplikace a součásti, integrované do systému Windows 10, lze odebrat standardním způsobem. Můžete to však udělat pomocí open-source nástroje Bloatbox, který není potřeba spouštět s oprávněním správce. Tento program se nijak neinstaluje a po svém spuštění zobrazuje ve sloupci vlevo všechny standardní aplikace, instalované do počítače společně s operačním systémem Windows 10. Po kliknutí na možnost »Show System apps« a potvrzení tlačítkem »OK« zobrazí Bloatbox také systémové komponenty.

bloatbox-logo

Bloatbox 0.20.0

CHIP hodnotí Dobrý

S pomocí bezplatného programu jednoduše odstraníte z Windows 10 nepotřebné aplikace.

Github.com/builtbybel/bloatbox

 

Vyberte aplikace a komponenty, které chcete odebrat, a to tak, že je postupně označíte a kliknete na možnost »Add selected«. Odinstalování pak spustíte kliknutím na tlačítko »Uninstall«. Ale pozor: Bohužel neexistuje žádná funkce pro opětovnou instalaci odstraněných aplikací a systémových komponent, takže byste měli postupovat opatrně.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Které služby Windows 10 lze bezpečně deaktivovat

  Reakce na Gallot Regine: jeden z možných seznamů pro Win10 zde:
  https://cs.radiomorteros.com/…s-windows-10

  Reagovat na komentář

  KTERÉ

  @Rostislav Bouda – Kdo neví které programy, raději nic neprovádí.
  Vzhledem k dostatečným kapacitám HDD/SSD je lepší neodinstalovávat SW, ale zjistit, které programy/služby stále běží, ale nejsou potřebné. Zatěžují procesor, zabírají RAM, a mohou být prostředkem k napadení (zneužití – malware). Uvedené služby vypínat. Na netu dost odborných doporučení. Například nevyužívám FTP protokol ke stahování, vypnout.

  Reagovat na komentář

  Které

  Bohužel článek neobsahuje informaci o tom, které komponenty jsou zbytečné, Bylo by docela užitečné vědět co mohu a nemohu odstranit, abych si systém neshodil. Takže informační hodnota téměř nulová

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.