Menu
CHIP Speedtest

TIPY: Spouštění s oprávněním správce a zkratky pro přesouvání oken

07.09.2020 17:30 | Radek Kubeš + Přidat komentář
TIPY: Spouštění s oprávněním správce a zkratky pro přesouvání oken

TIPY: Spouštění s oprávněním správce a zkratky pro přesouvání oken | foto: CHIP

Změny v konfiguracích Windows 10 je často nutné provádět s právy správce. Existuje rychlá cesta, jak spouštět potřebné nástroje s vyšším oprávněním. Podobně urychlí činnost i klávesové zkratky pro přesouvání a změnu velikostí oken.

Aby bylo možné prostřednictvím příkazového řádku nebo PowerShellu provádět změny v konfiguraci operačního systému, je nutné tyto nástroje z výbavy Windows spouštět s oprávněním správce. To samé platí o dalších systémových nástrojích. Pro spuštění aplikace s oprávněním správce je potřeba na její tlačítko v nabídce »Start« kliknout pravým tlačítkem myši a pak z kontextové nabídky zvolit »Další | Spustit jako správce«. Existují ale i rychlejší cesty, jak spouštět aplikace a systémové nástroje s vyšším oprávněním.

Jednou z nich je spuštění programu z nabídky »Start« při současném přidržení kláves [Ctrl] + [Shift]. Podobný způsob spouštění pak funguje i v okně »Spustit«, které vyvoláte klávesovou zkratkou [Windows] + [R]. Zde zadáte příkaz, jako například »cmd« pro spuštění příkazového řádku, přidržíte klávesy [Ctrl] + [Shift] a kliknete na »OK«.

tip-runasadmin1

Spustit jako správce: řadu systémových nástrojů je nutné spouštět s právy administrátora. Zdroj: CHIP screenshot

Windows 10: klávesové zkratky pro přesouvání oken programů

Mezi klávesové zkratky, které by měly patřit do repertoáru každého uživatele Windows 10, patří jistě i kombinace kláves, kterými lze přesouvat a měnit velikost oken spuštěných aplikací. Kombinace klávesy »Windows« a šipky vlevo či vpravo přemístí okno aktivní aplikace na levou či pravou stranu obrazovky a upraví jeho velikost na přesnou polovinu pracovní plochy. Stisknutí klávesy [Windows] společně se šipkou nahoru okno aplikace maximalizuje přes celou obrazovku.

Abyste mohli přesně přesouvat okno aplikace pomocí kurzorových šipek, použijte kombinaci [Alt] + [mezerník], kterou vyvoláte nabídku vlastností aktuálního okna aplikace. Vyberte z nabídky funkci »Přesunout« a pak můžete šipkami velmi přesně umístit okno tam, kde jej chcete mít. Režim posouvání okna ukončíte klepnutím na [Enter]. Pamatujte na to, že tento způsob změny umístění okna aplikace není funkční v případě, že je okno maximalizováno přes celou obrazovku.

tip-runasadmin2

Přesouvání oken: pozici oken programů na ploše Windows lze detailně nastavit. Zdroj: CHIP screenshot

mohlo by vás také zajímat:  byenow – jak rychle smazat rozsáhlé složky ve windows

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.