Menu
CHIP Speedtest

Jak úspěšně zjistit nebo vymazat heslo systému BIOS

15.04.2011 12:45 | Redakce Chip
Jak úspěšně zjistit nebo vymazat heslo systému BIOS
Jak úspěšně zjistit nebo vymazat heslo systému BIOS Vaše bezpečnostní opatření se postavila proti vám a působí vám nepříjemnosti. Chtěli byste totiž překonfigurovat BIOS na svém počítači, ale zapomněli jste heslo.

Nejjednodušším způsobem, jak vymazat heslo systému BIOS, je použít propojku (jumper) umístěnou na základní desce. Tento jumper naleznete téměř na všech základních deskách pro osobní počítače. Najdete ho podle označení „BIOS Reset“, „Clear RTC“ nebo „CMOS Reset“. Pokud ho na desce tak snadno neobjevíte, budete si muset stáhnout příručku k základní desce, kde budou jeho umístění a způsob použití jistě popsány. K vyhledání příručky použijte Google nebo stránky výrobce základní desky a v manuálu hledejte v kapitole „Jumpers“.
U moderních základních desek může být reset BIOS realizován jinak – třeba pomocí tlačítka. Účel je ale stejný – smazat obsah paměti, ve které se udržuje nastavení systému BIOS, tedy i hleslo. Díky propojce se paměť odpojí od napájení. Jak přesně reset provést, to se dozvíte v manuálu k základní desce. Pokud vaše základní deska nemá jumpery nebo resetovací tlačítko, můžete se pokusit vymazat BIOS RAM tak, že ze základní desky vyjmete napájecí baterii. Předtím ale samozřejmě odpojte počítač od přívodu elektrické energie. „Knoflíkovou“ baterii velikosti a barvy dvoukoruny většinou snadno vyjmete z jejího držáku. Tím přijde paměť RAM o zdroj energie a vymaže se. Počkejte ale asi 10 minut (15, pokud jste v chladnějším prostředí), než baterii opět zasunete do držáku na základní desce. Během bootování vstupte do BIOS a nahrajte výchozí nastavení základní desky. Po restartu můžete BIOS nakonfigurovat podle svých potřeb. U notebooků to tak jednoduché není. V jejich případě se někdy budete muset obrátit na autorizovaný servis nebo hledat nějaké rady od jiných uživatelů.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání