Menu
CHIP Speedtest

Jak zjistit stáří počítače z druhé ruky

01.10.2015 16:01 | Pavel Trousil
Jak zjistit stáří počítače z druhé ruky

Jak starý je můj počítač? Ihned po koupi „ojetého“ zařízení vás asi tato zajímavá otázka napadne. 

Nejjednodušší způsob, jak zjistit stáří notebooku, je ten, že se podíváte na výrobní štítek na spodní straně přístroje. Datum výroby je tam v mnoha případech uvedeno. Štítky jsou však provedeny odlišně – záleží totiž na výrobci i modelu, jak jsou údaje vyznačeny. Většinou lze nalézt rok a měsíc výroby na štítku pod modelovým číslem notebooku.

Pokud štítek nenajdete, je tu i další možnost, jak zjistit stáří počítače. Záleží ale na tom, zda je na zařízení stále ještě nainstalována původní verze operačního systému. Pak lze stáří určit z něj. Stiskněte kombinaci kláves [Win] + [R], do řádky »Otevřít« napište příkaz »cmd« a potvrďte pomocí tlačítka »OK«. Objeví se okno s příkazovou řádkou, do které napište »systeminfo« a stiskněte »Enter«. Počítač pak zjistí informace o nainstalovaném systému. Projděte si vypsané informace a hledejte řádek, který se jmenuje »Datum původní instalace:«. Zde najdete datum, kdy byl systém instalován, a pokud nebyl přeinstalován, jedná se i o přibližné datum výroby notebooku, konkrétně jeho uvedení do provozu.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání