Menu

Softwarový problém maže některé externí pevné disky - raději zálohujte, dokud je čas

24.05.2023 10:46 | Michal Bareš + Přidat komentář
Softwarový problém maže některé externí pevné disky - raději zálohujte, dokud je čas

Softwarový problém maže některé externí pevné disky - raději zálohujte, dokud je čas | foto: Denis Loginov, Chip

Majitelé některých externích SSD disků nedávno přišli z ničeho nic o data. Vlastníte-li některý z problémových disků, rozhodně si rychle zazálohute data, řešení od výrobce je teprve na cestě.

Problém se týká oblíbených externích disků SanDisk Extreme a SanDisk Extreme Pro, které dlouhodobě vévodí i našim srovnávacím testům. Jsou odolné, extrémně rychlé a kompaktní, ale nyní se u nich vyskytl nepříjemný problém.

Při dlouhodobém zápisu se u nich může poškodit souborový systém a následkem je ztráta veškerých dat. S informací přišel server "Ars Technica", který uvedl i vyjádření výrobce těchto disků, kterým je společnost Western Digital.

Jedná se o chybu ve firmwaru. Při delším zatížení intenzivním zápisem může dojít k poškození souborového systému. To může vést ke ztrátě všech uložených souborů. Společnost WD potvrzuje chybu pouze u čtyřterabajtových verzí s identifikátory SDSSDE61-4T00 a SDSSDE81-4T00.

V důsledku chyby firmwaru hrozí ztráta dat: řešení je na cestě, zatím zálohujte

Objevují se však také zprávy, že se problém vyskytuje i u 2TB verzí těchto SSD disků.
Společnost WD mezitím oznámila aktualizaci firmwaru pro verze s kapacitou 4 TB. Ta má být vydána "brzy". Majitelé postižených zařízení by si rozhodně měli svá data až do vydání aktualizace firmwaru zálohovat na jiné zařízení nebo do cloudu. Důležitá data by stejně nikdy neměla být uložena pouze na jednom místě.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Reakce na František Balco: Jestli to nebude tím,že WD SanDisk koupil.

    Reagovat na komentář

    Sofwarový problém.

    Nekončící kolotoč problémů. Jeden to kazí, druhý ví přesně jak to zkazil. Asi to vymysleli spolu. Zajištěná zaměstnanost a růst ekonomiky. Poslední stádium trhu. Vnucená poptávka!

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení