Menu

Správná pozice a nastavení expozice při fotografování vodotrysků a fontánek

08.10.2015 16:11 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Správná pozice a nastavení expozice při fotografování vodotrysků a fontánek

Správná pozice a nastavení expozice při fotografování vodotrysků a fontánek | foto: CHIP

Pomocí správného nastavení fotoaparátu a s trochou následných úprav se vám podaří vyfotografovat úchvatné snímky vody.

Klíčovou roli v tomto případě hraje expoziční čas. Pokud chcete zachytit jemné struktury vody, musíte čas zmrazit, tedy použít velmi krátkou expoziční dobu – je-li to možné, pak 1/1000 sekundy. Zvolte co nejmenší clonové číslo a nastavte ISO tak, abyste mohli takovouto rychlost závěrky použít. Samozřejmě hrozí, že zvýšená hodnota ISO se na fotografii projeví šumem. Jestliže to váš fotoaparát umožňuje, foťte do formátu RAW.

Ve Photoshopu, Lightroomu nebo Zoner Studiu ztmavte oblasti v okolí vody, aby se diváci zaměřili na hlavní objekt vašeho zájmu. Můžete to provést pomocí nástroje pro vinětaci nebo přechodového filtru, pomocí kterých snížíte expozici na okrajích. Zvyšte také potom hodnoty jasu a ostrost, aby struktury ve vodě vypadaly ještě dokonalejší. V těchto oblastech byste také měli zvýšit kontrast. Pokud si ještě pohrajete s nastavením vyvážení bílé barvy lehce do modrých oblastí, dosáhnete chladného a svěžího vzhledu vaší fotografie. To je v případě vody často využívaný stylistický prostředek. Můžete také mírně snížit saturaci snímku. Protože samotná voda se jeví jako bílá, přinese to více pozornosti diváka. 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.