Menu
CHIP Speedtest

Android na PC?

14.08.2012 06:55 | Redakce Chip
Android na PC?
Operační systém Android známe především ve spojitosti se smartphony, tablety, případně multimediálními přehrávači typu Xtreamer. Napadlo vás však někdy vyzkoušet tento šikovný systém přímo na vašem desktopu či notebooku? Nás ano, a proto vám nyní přinášíme jednoduchý návod.

Android vládne světu mobilních zařízení a je nejvážnějším konkurentem operačního systému iOS od Applu. V zásadě jsou tyto systémy z hlediska ergonomie velmi podobné, je zde však jeden zásadní rozdíl. Zatímco iOS je plně proprietární, Android se může pochlubit nálepkou open-source. V podstatě každý tak může vzít jeho zdrojový kód a klidně si vytvářet vlastní verze. Právě to dělá celá řada výrobců smartphonů, která své miláčky vybavuje modifikovanými alternativami systému.

Jenže zde je právě onen zakopaný pes. Drtivá většina distribucí je vytvářena pro procesory ARM a portování není zrovna procházkou růžovým sadem. Naštěstí existuje projekt zvaný Android-x86 (www.android-x86.org), který přesně tohle umožňuje. Ranější verze Androidu tak již běží na architektuře x86 poměrně stabilně a nabízejí kompletní podporu myši i síťových funkcí. Novější Ice Cream Sandwich může stále vykazovat problémy, i když už se dá také provozovat. Přesto se raději zaměříme na instalaci Androidu ve verzi 2.2.1 (pokud se rozhodnete k experimentům s dalšími verzemi, je postup analogický).

Celý článek si budete moci přečíst v papírovém nebo elektronickém vydání CHIPu 09/2012.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.


Komerční sdělení