Menu

Budou si muset řidiči opět zvykat na něco nového? Semafory zřejmě dostanou čtvrtou barvu

23.02.2023 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Budou si muset řidiči opět zvykat na něco nového? Semafory zřejmě dostanou čtvrtou barvu

Budou si muset řidiči opět zvykat na něco nového? Semafory zřejmě dostanou čtvrtou barvu | foto: Tsvetoslav Hristov/Unsplash

Motoristé musejí být neustále ve střehu. A to nejen kvůli dopravní džungli, kterou často zažíváme ve městech nebo na dálnicích, ale i měnícím se předpisům a legislativním novinkám. Dojde i ke změně řízení křižovatek semafory?

Podle nových plánů by do budoucna semafory mohly dostat čtvrté světlo. Ke známé červené, žluté a zelené zřejmě přibude ještě bílá.

Vědci z americké Severokarolínské státní univerzity (NSCU) navrhli rozšíření semaforu na čtyři světla. Věří, že toto opatření by mohlo vést k vyšší efektivitě dopravy.

Nové bílé světlo by mělo sloužit především autonomním vozidlům. Lidem by mělo pomoci lépe rozpoznat, jakým způsobem je aktuálně řízen dopravní provoz. V počítačových simulacích nový přístup výrazně zlepšuje dobu průjezdu křižovatkami, a také snižuje spotřebu paliva.

"Tento koncept, který navrhujeme pro řízení dopravních křižovatek a který nazýváme 'bílá fáze', využívá výpočetní výkon samotných autonomních vozidel," vysvětluje Ali Hajbabaie, který je spoluautor projektu, a také působí jako docent na NCSU.

"Koncept bílé fáze zahrnuje novou světelnou signalizaci, aby řidič věděl, co má dělat. Červená na semaforu stále bude znamenat stop. Zelená pak znamená volno. A bílá bude lidským řidičům signalizovat, aby jednoduše následovali auto před sebou," dodává Ali.

Koncept bílého světla na semaforu pro autonomní vozidla

trafficlight

Vědci na americké univerzitě připravují koncept čtyřbarevného semaforu pro efektivnější řízení provozu s autonomními vozidly. | Zdroj: Alex King/Unsplash

Koncept bílé fáze je založen na tom, že autonomní vozidla budou bezdrátově komunikovat mezi sebou, ale i s počítačem, který řídí dopravní signalizaci. Když se ke křižovatce přiblíží dostatečný počet autonomních vozidel, aktivuje se bílé světlo.

Autonomní vozidla by pak mezi sebou koordinovala právo přednosti v jízdě, a tedy i pořadí, v jakém projedou křižovatkou. Lidmi řízená vozidla by následovala autonomní vozidla.

V případě, že by se ke křižovatce blížilo větší množství konvenčně řízených vozidel, bylo by na semaforech aktivováno klasické schéma červená-žlutá-zelená.

Výzkumníci představili koncept křižovatek s bílou fází poprvé v roce 2020. Tato původní koncepce ale vycházela z centralizovaného počítačového přístupu. Počítač, který řídil semafory, byl v tomto projektu zodpovědný za přijímání vstupů od všech blížících se autonomních vozidel. Na základě těchto dat provedl potřebné výpočty a zadal autonomním vozidlům příkazy, jak mají projet křižovatkou.

Nyní byl tento koncept přepracován a vylepšen. Má být efektivnější a méně náchylný na výpadky komunikace.

Zdroj: NC State University

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  .

  U nas? Tak za sto let nejdriv

  Reagovat na komentář

  Bílá - nic nového

  Bílá barva na „semaforech“ nebo na přejezdech a výstražnících se používá na železnici už mnoho let (tzv.přivolávačka nebo pozitivka )

  Reagovat na komentář

  Trotlle

  Přečtěte si článek ještě jednou! Tente nápad vnikl v Americe, tak nemontujte do toho naši vládu!Toto platí pro B2B2!

  Reagovat na komentář

  Trotlle

  Přečtěte si článek ještě jednou! Tente nápad vnikl v Americe, tak nemontujte do toho naši vládu!

  Reagovat na komentář

  Bílé světlo

  Co to zase za vel prachy vymýšlíte to už tady bylo za komančú tzv zelená vlna kdy se od křižovatky jelo ukázanou rychlostí bez zastavení např Evropskou.

  Reagovat na komentář

  Melou a melou

  Spíš než nějaky future kraviny se starejte ať tady jedou světla jako v Rakousku. Samy odborný kecy někde z Kotěhůlek za oušnem a tady akorát ho.....o!

  Reagovat na komentář

  Slava Ukrajině

  TUNEL na obcanske daně, kamarádi ODS (T9+stan) dostanou nažrat pres firmu svych manzelek, akcie na dorucitele. a jeste pan Rakušan bude mlaskat. . Aspon ty semafory, kdyz mu nevysly vypoštováky pro Zelenskyho, provize za zprostredkovani, placeno z Českych daní

  Reagovat na komentář

  Světlo

  Nu, což. Když už existují elektrokola, elektroauta, ženy mají v nočním stolku elektroptáka, proč by nemohl existovat elektropes?

  Reagovat na komentář

  Bílé světlo na senaforu,

  Naprostý nesmysl, jen to bude řidiče plést a může to zpéůsoboévat nehody. Auto bez řidiče se tím stejně řídit nebude. Místo zjednodušení se vymýšlí nové hovadiny, které jen působé zmatek. Nevím proč se pořád musíme po někom opičit.

  Reagovat na komentář

  Hovadina

  Reakce na Radek : Raději kdyby semafory byly spuštěny neustále,potom by nebyly zmatky na křižovatkách,chtěji šetřit na jedné straně a na druhé přidají úplně nesmyslny semafor s bílou barvou.Tak to teprve bude mela.Zase opičárna ze západu.Sami nic nevymyslí.

  Reagovat na komentář

  Proč by se nějaký počítač měl řídit světlem… a hlavně bílé světlo… vždyť je ho všude tuny… to bude chybovost jako kráva…

  Reagovat na komentář

  Semafory

  Zase kokotiny, kdyby raději než skočí oranžová, začala blikat zelená než tam skočí oranžová

  Reagovat na komentář

  Nesmysl

  Veškeré novoty jsou zbytečné a hloupé.Pouze zatěžují řidiče. Místo aby se řizeni zlehcilo a řidič měl čas věnovat se řízení tak se mu přidávají nesmyslné povinnosti

  Reagovat na komentář

  Souhlas...

  Reakce na Jose: přesně to samé ti taky myslím. Byl by to v tom hrozný zmatek. Tesla přede mnou, další Tesla protijedoucí, rozsvítí se bílé světlo, protijedoucí Tesla bude rychlejší a zmizí z křižovatky, bílé světlo zhasíná a já se ocitám v křižovatce na červenou…

  Reagovat na komentář

  Emericky hegemon končí,ale

  opět se nam snaží neco nadiktovat.Jen si z te emeriky nepustit čokoladu do spodniho pradla.

  Reagovat na komentář

  Ať si v Americké jezdí i na 8 světel. Netahejte jsem takové ptákoviny x 10 let jsme na něco zvikli a kvůli Americké si budeme zvykat na něco nového, copak těch nových kolikrát nezmyselnych dopravních značek máme málo?

  Reagovat na komentář

  Ruský semafor

  Reakce na Pavel: určitě to není ruský vynález, ale v mnoha ruských videích vidím odpočet velmi mnoho let. Přitom je to tak jednoduché, elektroniky minimum.

  Reagovat na komentář

  Psi

  Co vodicí psi pro slepce? Jsou také účastníci provozu.

  Reagovat na komentář

  Je těch semaforů málo, tak jim přidáme světla :-D

  Stačí se podívat například na Prahu 13 kde vládne ODS. Kde by se dal udělat kruhový objezd, tam se nacpe semafor. Viz Jeremiášova ulice. Není to o počtu světel ale o tom, který politik komu dohodí kšeft.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Jose: Teda že se nestydíte v dnešní době propagovat ruský typ semaforu :D

  Reagovat na komentář

  přišli na to v USA

  tak co chcete řešit

  Reagovat na komentář

  To jsou mi novoty

  Ono by v první fázi stačilo, že budou semafory fungovat jak mají, ten u nás vypadává a co týden nefunguje nebo, když se vyhrabe že šuplíku zelená vlna jak fungovala před lety

  Reagovat na komentář

  změny

  co to je zase za legrácky :-) ti starší dlouho jezdící je budou pamatovat, blikání před změnou barvy i ty další barvy, dokonce jeden čas i modrou na semaforu, přednost v kruháči, odbočení doprava na červenou a stejně pokud se postaví policajt na křižovatku s pendrekem tak se mohu usmát co tam někteří začnou vyvádět, stejně tak platnost umístění značky před křižovatkou a to nemluvě o světelných reklamách před křižovatkami a to bych mohl pokračovat ještě hodně dlouho ale pantátové na magistrátu dostanou kapsovné za nevšímáka a je vyřízeno

  Reagovat na komentář

  Blikající zelená

  Taky mám nějak dojem, že tady na ni rezignovali. Přitom by mohla taky blikat červená před přepnutím na zelenou. Ale to už by tady bylo vyloženě sci-fi, aby to fungovalo běžně. Případně údaj o zbývajícím čase, jak tady taky někdo psal…

  Reagovat na komentář

  to je síla! jak se jen ten film jmenoval? Blbější, než jsme čekali? asi byl o nich…

  Reagovat na komentář

  V dnešní době

  Nesmysl. V dnešní době kdy se šetří energií a přídávat další žárovky. To tam můžou dát vániční stromky.

  Reagovat na komentář

  Stačí se kouknot za hranice

  HMMM takovéhle předpovědi v zemi, kde je obrovský problém upravit semafory aby zelená začala blikat těsně před tím než spadne opravdu potěší. V Rakousku to jde, v Německu taky ale u nás je to neřešitelný problém.

  Reagovat na komentář

  ???

  A co takhle celé světelné spektrum

  Reagovat na komentář

  A pak pátá barva bude hnědá to pojedete do P......e

  Reagovat na komentář

  Za co, panebože za co?

  Už vidím ty havárky, prostě jsem na bílou následoval toho přede mnou… Kdyby raději doplnili semafory o odpočet, když vidím posledních pět vteřin, už budu přibržďovat.

  Reagovat na komentář

  A bílá bude lidským řidičům signalizovat, aby jednoduše následovali auto před sebou

  Dobře,budu tedy následovat auto před sebou,Jenže auto po nějaké době si to zamíří směrem kam já nepotřebuji jet,co potom?

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení