Menu

Čekající platby v řádech miliard: bude muset Elon Musk kvůli Twitteru vyhlásit bankrot nebo se ještě více zadlužit?

03.02.2023 10:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Čekající platby v řádech miliard: bude muset Elon Musk kvůli Twitteru vyhlásit bankrot nebo se ještě více zadlužit?

Čekající platby v řádech miliard: bude muset Elon Musk kvůli Twitteru vyhlásit bankrot nebo se ještě více zadlužit? | foto: Joshua Hoehne/Unsplash

Kontroverzní technologický podnikatel převzal Twitter v roce 2022. Aby mohl zaplatit související částky, musel si vzít úvěr. Nyní nastal termín splatnosti prvních úroků z částky 44 miliard USD.

Převzetí Twitteru za 44 miliard USD je prozatím nejdražším nákupem v oblasti sociálních médií. Přestože jmění Elona Muska je nemalé, vzal si na realizaci nákupu půjčku. Podnikatel údajně čerpá úvěr ve výši 13 miliard USD od několika bank, mezi kterými jsou Morgan Stanley a Bank of America.

Tato půjčka byla poskytnuta bez nutnosti ručení Elona Muska jako soukromé osoby. Peníze bude muset vrátit Twitter. Jen na úrocích z dluhu čekají informační platformu splátky ve výši 1,5 miliardy USD ročně.

Podle informací serveru Financial Times právě v tyto dny přichází termín prvních splátek. A pravděpodobně se to neobejde bez dalších nákladů.

Po koupi Twitteru: bude muset platforma nakonec ohlásit insolvenci?

twitter(1)(1)

Za finanční úvěr související s převzetím Twitteru jsou nyní splatné vysoké částky úroku. | Zdroj: Ravi Sharma/Unsplash

Ani před převzetím informační sítě to nebylo s jejími financemi úplně v pořádku. Po většinu let byla sociální platforma ztrátová. Jen v roce 2021 společnost vykázala čistou ztrátu 221 milionů USD. Ačkoliv Musk po převzetí společnosti ořezal náklady propuštěním části zaměstnanců, toto opatření zdaleka nestačí k tomu, aby se Twitter přehoupl do černých čísel.

Pokud by Twitter nebyl schopen dostát svým finančním závazkům a splácet úroky, vedení by podle Financial Times vyhlásilo bankrot. Podle finančních expertů to ale není pravděpodobné, protože Musk by nad službou ztratil kontrolu.

Spekuluje se také o variantě, že Musk dluh Twitteru levně odkoupí a později jej transformuje na akcie sociální sítě. To by ale vyžadovalo, aby opět sáhl hluboko do své peněženky. Banky by také musely být ochotny Muskovi dluh levně prodat.

Twitter také údajně jedná o výměně části vysoce úročeného dluhu. Podle informací dvou zasvěcených osob, které se na přípravě této transakce podílejí, je ve hře výměna části dluhu za další půjčku, u které by se jako ručení použily akcie Tesly.

Zdroj: Financial TimesBusiness Insider

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení