Menu

EU nařizuje: ode dneška je zákaz dodávek dalších typů zářivek a výbojek – které to jsou?

25.02.2023 08:10 | Jiří Palyza + Přidat komentář
EU nařizuje: ode dneška je zákaz dodávek dalších typů zářivek a výbojek – které to jsou?

EU nařizuje: ode dneška je zákaz dodávek dalších typů zářivek a výbojek – které to jsou? | foto: Nadine Shaabana/Unsplash

Od této soboty, tedy 25. února, je na trhy Evropské unie zakázáno dodávat několik typů světelných zdrojů. Co byste o tomto omezení měli vědět a co už si do budoucna nekoupíte.

Pamatujete si ještě na konec klasických žárovek? Postupně docházelo k omezování jejich prodeje. Od té doby se podobného zákazu na trzích EU dočkaly i některé další typy světelných zdrojů. Od 25. února 2023 nařízení zákaz opět rozšiřuje, a to o některé zářivky.

Proč se zakazují zářivky?

Abychom ale byli přesní, zářivky můžete používat i nadále a zatím si je budete moci i koupit. Od 25. února ale mají společnosti zakázáno uvádět na trh v EU některé varianty těchto výbojek. Znamená to, že přijde okamžik, kdy už jejich zakoupení nebude možné. Až vám tedy přestane fungovat stávající zářivka, novou už neseženete.

V pozadí celé věci je směrnice EU, jejímž cílem je omezit nebezpečné látky v elektrických a elektronických zařízeních. Patří sem i rtuť, která je obsažena v některých světelných zdrojích.

Experti z oboru k tomu dodávají, že ve skutečnosti toto nařízení platí už 15 let. Výrobci ale mohli žádat o výjimku, pokud v té době nebyla k dispozici alternativní technologie. Výjimky ale nebyly prodlouženy.

Zákaz zářivek v EU: tyto výrobky si už do budoucna nekoupíte

t5rod

Na trh v EU se už nesmějí dodávat kruhové zářivky s označením T5. Starší typy úsporných výbojek s elektronikou uvnitř už byly omezeny v roce 2021. | Zdroj: Izumi/Unsplash

Na trhy ve státech Evropské unie se tedy od 25. února 2023 nesmějí dodávat zářivky kruhového tvaru, které mají označení T5.

Týká se to také kompaktních zářivek a zářivkových těles s označením CFLni

Modely, kterých se to týká, by se ale neměly zaměňovat s dlouhodobě oblíbenými úspornými výbojkami, které rovněž patří do skupiny kompaktních světelných zdrojů. Rozdíl je ale v tom, že u těchto modelů je elektronika potřebná k jejich funkci zabudována v jejich kompaktním provedení, je jejich součástí, tedy "uvnitř".

Klasické zářivky používají elektronický předřadník, který není součástí výbojkové trubice, ale je umístěn v rámci instalace svítidla nebo zářivkového tělesa. Ani tyto typy se ale nesmějí od roku 2021 dodávat na trhy EU.

Další modely se dostanou na řadu letos v létě. Mohou ale existovat výjimky pro průmyslové provozy. Například pro speciální svítidla, určená ke kontrole laku automobilů.

Jak poznáte, zda se to týká i vašeho svítidla

Klasická zářivka má tvar světelné tyče nebo je ve tvaru kruhu. Kompaktní úsporné výbojky jsou obvykle menší a jsou to zpravidla spirálovitě zakřivené nebo vzájemně propojené trubice, které mají obvykle menší průměr. Jinak řečeno, kompaktní výbojka vypadá jako klasická zářivka, jen je tenčí a několikrát ohnutá či stočená, aby zabírala menší místo. Často je také vybavena klasickou šroubovací paticí, aby ji šlo použít jako přímou náhradu klasických žárovek.

Dnešním omezením dotčené světelné zdroje jsou klasické zářivky v kruhovém tvaru. Můžete na nich také najít označení, jehož součástí bude specifikace T5. To určuje průměr trubice. V případě T5 je to přibližně 15 mm.

Jaké alternativy jsou k dispozici?

ledretrofit

Světelné zdroje "LED retrofit" jsou často k dispozici také jako náhrady klasických šroubovacích žárovek s velkým závitem E27. | Zdroj: Patrick Tomasso/Unsplash

Jsou to svítidla s technologií LED, také někdy označovaná jako LED retrofit. Vypadají stejně jako zářivky a lze je v mnoha svítidlech použít.

Pozor ale na svítidla s předřadníkem, tam by vám náhrada nefungovala. Pokyny zpravidla najdete na obalu nebo v návodu k použití LED trubice. Případně se zeptejte při nákupu.

Případně si můžete (nechat) svítidlo upravit. Elektrikář může provést konverzi; například předřadník odstranit a upravit vnitřní zapojení. Případně lze celý vnitřek svítidla vyměnit za novou vložku, kompatibilní s LED.

To, zda se přestavba vyplatí, zvažte podle souvisejících nákladů. Ty se samozřejmě mohou u jednotlivých svítidel lišit podle toho, zda se jedná o jednoduché světlo do sklepa, nebo drahý designový kus, ke kterému máte osobní vztah.

Pokud bylo svítidlo dříve stmívatelné, zkontrolujte, zda stmívání funguje i s náhradní LED technologií. Může se stát, že bude blikat nebo nepůjde stmívat.

Do budoucna se orientujte podle těchto hodnot

Při nákupu nového světelného zdroje si dávejte pozor na hodnoty světelného toku, které vyjadřují jas. Vysoká hodnota světelného toku (lm) znamená podle spotřebitelských poraden vysokou svítivost. Hodnota barevné teploty v Kelvinech (K) udává barvu světla.

Modely s hodnotou 2700 až 3300 svítí teplou bílou, hodnota 2700 K je příjemná až žlutá, která je hodně podobná světlu z klasických vláknových žárovek.

Hodnoty 5300 K a více se považují za denní bílou.

Srpen až září: na řadu přijde zákaz dalších světelných zdrojů

Od 25. srpna se zákaz bude týkat lineárních zářivek s označením T5 a T8. Zejména tyto zářivky se nacházejí v mnoha domácnostech. Zářivky T8 jsou trubice o průměru přibližně 25 mm.

Hned krátce poté, od 1. září, nastává konec halogenových výbojek s označením G4, GY6.35 a G9. Podle směrnice EU o ekodesignu se poté ani tyto světelné zdroje nebudou moci prodávat na trzích EU. I ty ale půjde nahradit pomocí odpovídajícího LED retrofitu.

Termíny zákazu dodávek světelných zdrojů na trhy EU v roce 2023

25. února 2023 kruhové zářivky s označením T5
25. února 2023 kompaktní zářivky s označením CFLni
25. srpna 2023 tyčové zářivky s označením T5 a T8
1. září 2023 halogenové výbojky s označením G4, GY6.35 a G9

Zdroj: WATT24

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Rozměry LEDek G4 a G6.35

    Reakce na PetLan: …které lze nahradit LED provedením přímo,…
    Pozor, omezením jsou i rozměry. Mám staré G4 v bodovkách nad kuch. linkou a další v koupelně nad umyvadlem. V koupelně nebyl problém nahradit LEDkou, protože se nasazovala kolmo a tak se vešla.
    V kuchyni jsem narazil, nasazuje se do boku paraboly a zatím jsem nesehnal LEDku co by se tam vešla. Takže si nakoupím do zásoby G4 halogenky…

    Reagovat na komentář

    Zářivka nebo patice?

    Autor zjevně částečně neví o čem píše. Označení T5 a T8 je označení zářivkové patice s roztečí kolíků 5 nebo 8mm (délky zářivek do 30cm nebo delší v případě t8). V tomto provedení se dnes vyrábí i LED trubice. Pokud se použijí do zářivkových svítidel, musí se přemostit (odpojit) předřadník. Většinou se dávají do koupelen (nad umyvadlo) nebo kuchyní (nad sporák). Obdobně je to u provedení patic typu G, používaných pro halogenové žárovky (ta nemají žádný předřadník), které lze nahradit LED provedením přímo, ale pozor, některé mohou být na nízké napětí zpravidla 12V střídavých. Tam je třeba použít správné provedení LED zdroje (ne všechny umí střídavé napájení).

    Reagovat na komentář

    Led

    Reakce na Pavel: Buď kupujete šunty nebo máte velké špičky v síti. Máme doma ledky skoro všude a ještě jsme neměnili ani jednu. Ano, někde se svítí málo, ale třeba v obýváku jede lustr (4 filamentové led žárovky) denně od setmění do půlnoci už tři roky a tři měsíce na první ledky. Levné Emos. Jedna tehdy asi 69kč.
    Chodba 2.rok stopní svítidlo, jedno z nejlevnějších v Unihobby cca 15W, zabudované led, svítí pořád vsechny ledky. Tam to svítí denně ještě dýl (místnost bez oken).
    Další mistnost, kde je na pohybové čidlo je jedna ledka asi 4 roky. Tam se svítí na jedno rozsvícení asi jen 30s, za to asi 25× denně.

    Reagovat na komentář

    kompaktní zářivky

    A kdo by chtěl ještě dnes používat kompaktní zářivky? Žraly moc proudu a každou chvíli se musely měnit, vyměnil jsem všechny za ledky a mám klid ;-)

    Reagovat na komentář

    Zakažme všechno, zachráníme svět

    Je až neuvěřitelné, jak nevelký kousek světa, který si říká EU, věří, že svými zákazy, omezeními a až „ekonesmysly“ zachrání celou planetu Zemi.
    Například zákazy všeho možného zajistíme určitě čistý evropský vzduch.
    Protože zřejmě si úředníci EU myslí, že Evropa je přikrytá nějakým poklopem,který tady „náš“ čistý vzduch udrží.
    ---- Kde se prodávají emisní povolenky? Potřebuju koupit na svoje prdy.

    Reagovat na komentář

    Hloupost

    Na výměnu klasických zářivek za led svítidla mají leckdy malý strop. 120cm dlouhá a 36W trubice má 3450lm světelný tok. Stejná led má světelný tok pouze max 1380lm…a to se vyplatí…

    Reagovat na komentář

    Zákaz zářivek

    Reakce na Tomáš Marný : Asi nejste moc doma.

    Reagovat na komentář

    Budoucnost

    Zřejmě to smysl má ale těch zákazů nějak přibývá.?!! Začalo to Rumem a postupuje přez zářivky, auta a kdoví co ještě. Kdy nám zakážou třeba dýchat.??

    Reagovat na komentář

    Mnoho povyku pro nic

    Jedu na Led žárovky už více než deset let a za tu dobu jsem musel v domácnosti vyměnit jednu. Úsporné žárovky jsem po jednom pokusu vyhodil. Nejsou vhodné k ničemu. Tak že to je první rozumné opatření EK.

    Reagovat na komentář

    možná

    je na čase zakázat alternativně inteligentní tvory z bruselu

    Reagovat na komentář

    Reakce na MP: nejen v místnosti ale u akvárií jsem přešel na LED už asi před rokem. Ale spolehlivost led žárovek??? Nevydrží ani co klasická vláknová. U akvárií ledky zatím drží. Ale ta cena jedné je několik tisíc V lustrech žárovky měním co měsíc.

    Reagovat na komentář

    Jako poslední nařízení vyměnit zbytek za louče..

    Reagovat na komentář

    Jako poslední nařízení vyměnit zbytek za louče..

    Reagovat na komentář

    Reakce na Milan: euro kokoti

    Reagovat na komentář

    eu et už jde do prdele

    Reagovat na komentář

    Žárovky jsou běžně ke koupi jako tepelné zdroje. A s trubicovými zářivkami to bude podobné. Ať si komise EU políbí …

    Reagovat na komentář

    Zářivky

    Že bude zákaz ůsporných žárovek rtuťových to mi vůbec nevadí protože jsou stejně v dnešní době k ničemu a ještě to svítí jak za dušiček zlatá žárovka led filament

    Reagovat na komentář

    No, co ušetříme za energii, utratíme za brýle.

    Reagovat na komentář

    Zářivky

    Kdyby blbost nadnášela , tak celá EK létá jak ty Čínské špionážní balony kolem Světa !!!

    Reagovat na komentář

    Mocná síla... nebo temná?

    Třicet dva tisíc – slovy 32 tisíc(!) – úředníků EK rozhodlo, tak poslouchejte… :-P :-D

    P.S. Jestli by nebylo jednodušší zakázat úředníky EK.

    Reagovat na komentář

    EU?

    Ať nám celá EU, víte co.. . . .

    Reagovat na komentář

    Náhrada

    Nahradili nám zářivky ledkovými trubicemi a neměnilo se nic. Já osobně jsem úsporné zářivky úspěšně ignoroval a přešel až na ledky. Ale o nekonečné životnosti ledžárovek lze úspěšně pochybovat. Hromadí se mi nefunkční a za čas je začnu opravovat.

    Reagovat na komentář

    zákaz zářivek

    Což takhle vyměnit člověka za robota. Podle EU člověka nechat dopravit na sběrný dvůr a recyklovat.

    Reagovat na komentář

    kdo nařizuje

    Nařizuje EU a nebo EK???

    Reagovat na komentář

    Je ovšem otázka, jak přechod téměř výhradně na LED světla zvýší naši závislost na Asii, kde se tuším nacházejí všichni větší výrobci lepších LED chipů.

    Reagovat na komentář

    To se výrobci alternativních LED retro svítidel pěkně napakují. A velké problémy mohou mít průmyslové provozy, jakmile jim dojdou zásoby lineárních zářivek. Kterých bývá v halách velké množství. A které mají, zvláště u těch moderních, poměrně velkou účinnost, takže jejich náhrada LED svítidly nevykáže žádnou zvláštní úsporu elektřiny, takže bude problém zafinancovat výměnu zářivkového osvětlení za LED.
    Naopak při náhradě kompaktních zářivek LED zdroji světla náhrada je opticky velká, kde při stejném osvětlení spotřebovala 10 – 20 kWh na tisíc hodin svícení, LED světlo spotřebuje klidně 3 – 6 kWh. Tady hraje roli asi nutnost použít miniaturního předřadníku, který do úsporky musí jít dostat a snížení světelného toku dané potřebou trubici zářivky, na rozdíl od lineární zářivky, zakroutit do malého prostoru.

    Reagovat na komentář

    zase další EU buzerace

    Začíná být na čase, začít uvažovat o zákazu euroúředníků.

    Reagovat na komentář