Menu

Kolika se dožije pevný disk?

07.05.2023 09:00 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Kolika se dožije pevný disk?

Kolika se dožije pevný disk? | foto: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Podle studie společnosti Backblaze, která zkoumala 17 155 poškozených disků, se klasické pevné disky poškodily za méně než 3 roky. To není příliš vysoká hodnota. Různé modely mají ale samozřejmě různou životnost. Podívejte se na zajímavou srovnávací tabulku.

Společnost Backblaze, která se zabývá zálohováním a cloudovými úložišti a vytváří také podrobné analýzy selhání pevných disků a SSD disků, vydala novou studii. Podle ní byl mezi 17 155 poškozenými pevnými disky (HDD), které zkoumala, průměrný věk selhání 2 roky a 6 měsíců (konkrétně 22 360 hodin). Klasické pevné disky tak podle Backblaze většinou nepřežijí ani tři roky.

 

Backblaze dospěla k tomuto údaji na základě zkoumání všech svých diskům, které selhaly, a jejich příslušných provozních hodin. Společnost zaznamenala datum selhání každého disku, model, sériové číslo, kapacitu, závadu a hodnotu SMART raw. Zkoumaných 17 155 disků zahrnuje 72 různých modelů. Aby byla tabulka o něco přehlednější, je omezena na modely disků, u kterých bylo zaznamenáno 50 nebo více poruch.

hdd1-nahled

Seznam 30 modelů HDD seřazených podle průměrného věku selhání. | Zdroj: Backblaze

Pokud by společnost Backblaze zkoumala pouze disky, které již ve svých datových centrech nepoužívá, jednalo by se o 3 379 disků a 35 různých modelů, průměrné stáří poruchy by bylo o něco delší - 2 roky a 7 měsíců.

V uvedené tabulce vyčnívá 12TB disk Seagate ST12000NM0007, u něhož došlo k 2 023 selháním, přičemž každý disk byl v průměru 1 rok a 6 měsíců starý. Jediným modelem s větším počtem selhání byl 4TB disk Seagate ST400DM000. Backblaze u něj zaznamenal 5 249 selhání, přičemž každý z disků byl v době selhání v průměru 3 roky a 3 měsíce starý.

hdd2-nahled

Roční míra poruchovosti (AFR - Annualized failure rate) u jednotlivých modelů pevných disků. Průměrná roční AFR je 1,4 %, disk s nejnižší AFR (0,28 procenta) 16TB model WUH721816ALE6L4 společnosti (WDC) a model s nejvyšším AFR (2,57 procenta) 4TB Seagate ST4000DM000. | Zdroj: Backblaze

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Novinári v chip začínajú byť už vážne sprostý

  Vážení,
  ten report backblaze obsahoval aj informáciu koľko diskov daného druhu mali a koľko z nich umrelo nehovoriac, že v niektorých diskov mali len pár desiatok a iných pár tisíc.

  Je jasné, že reportér, ktorý túto dôležitú informáciu vypustí zo svojho clickbait článku asi v živote nepochopil čo je to štatistika fakultu informatiky alebo matfyz videl tak maximálne zo šaliny, keď išiel okolo potom čo nezmaturoval.

  Obsah chipu je čím ďalej tým väčší odpad. A tento článok je dezinterpretovaný click-bait.

  Pre tých, čo tá štatistika zaujíma, tak tu je pôvodný chipom nepokrivený report:
  https://www.backblaze.com/…for-q1-2023/

  Keby si autor tohoto článku ten report backblaze prečítal poriadne, tak by sa tam aj dočítal:

  “It’s a Trap”

  The trap is that the dataset for the smaller sized drive models is, in our case, complete—there are no more 1TB, 1.5TB, 2TB, 3TB, or even 5TB drives in operation in our dataset. On the contrary, most of the larger sized drive models are still in operation and therefore they “haven’t finished failing yet.” In other words, as these larger drives continue to fail over the coming months and years, they could increase or decrease the average failure age of that drive model.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení