Menu

Meta představila nástroj Segment Anything, který dokáže poznat objekty na snímcích

07.04.2023 10:30 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Meta představila nástroj Segment Anything, který dokáže poznat objekty na snímcích

Meta představila nástroj Segment Anything, který dokáže poznat objekty na snímcích | foto: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Model umělé inteligence nazvaný Segment Anything Model (SAM) od firmy Meta dokáže identifikovat na snímcích a videích jednotlivé objekty, a to i ty, které se během tréninku nevyskytly. Můře být užitečný v široké škále aplikací, od analýzy vědeckých snímků až po úpravu fotografií.

Segmentace je podle Mety (Facebook) určování, které pixely obrazu patří k jakému objektu a je klíčovou úlohou počítačového vidění. Účelem segmentace obrazu je usnadnit jeho analýzu nebo zpracování. Používá se v široké škále aplikací, od analýzy vědeckých snímků až po úpravu fotografií.

Meta vidí tuto technologii užitečnou i pro porozumění obsahu webových stránek, aplikace rozšířené reality, úpravy obrázků , nebo například pro automatickou lokalizaci zvířat nebo objektů, které je třeba sledovat na videu.

sam1-nahled

SAM na obrázku nebo videu rozpozná objekty. | Zdroj: TZ Meta

Meta zveřejnila obecný model Segment Anything (SAM), tak i datovou sadu Segment Anything 1-Billion mask (SA-1B), takže si ho každý může vyzkoušet na svých obrázcích. Datovou sadu SA-1B zpřístupňuje pro výzkumné účely a model Segment Anything je k dispozici pod povolenou otevřenou licencí (Apache 2.0).

sam2

Pomoct by mohl s automatickou lokalizací zvířat nebo objektů. | Zdroj: TZ Meta

SAM se už má obecnou představu o tom, co jsou objekty, a dokáže generovat masky pro jakýkoli objekt na jakémkoli obrázku nebo videu, a to i pro objekty a typy obrázků, se kterými se během tréninku nesetkal. Systém SAM je podle Mety dostatečně obecný na to, aby pokryl širokou sadu případů použití.

Zdroj: Meta

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení