Menu

Proč si rozhodně nekupovat iPhone 14? Přinášíme nejzásadnější důvody

19.09.2022 12:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Proč si rozhodně nekupovat iPhone 14? Přinášíme nejzásadnější důvody

Proč si rozhodně nekupovat iPhone 14? Přinášíme nejzásadnější důvody | foto: Apple / iPhone 14 press kit

Předminulý týden představený iPhone 14 bude jistě příštích několik měsíců – minimálně do Vánoc – velkým tématem. Zaslouží si ale vaši pozornost? Přinášíme vám seznam důvodů, proč byste si jej rozhodně neměli kupovat a raději se poohlédnout po konkurenci, případně počkat na iPhone 15.

Displej a obnovovací frekvence

Základní model iPhone 14 dostal i s cenou vysoko nad hranici 20 tisíc korun shodný displej jako loňský model iPhone 13. Sice je to velmi kvalitní OLED panel s přídomkem Super Retina XDR, nicméně postrádá jednu zásadní technologii – vyšší obnovovací frekvenci 120 či alespoň 90 Hz. Novinka má pouhých 60 Hz a v tomto klání se tak nerovná ani androidovým telefonům za 6 tisíc korun.

Loňská čipová sada

Pokud chcete za své peníze dostat to nejlepší, iPhone 14 to letos nesplňuje. Uvnitř hliníkového monolitu našel místo procesor A15 Bionic. To je stejný čipset, který byl užit u iPhonu 13 a vylepšení výkonu moc nečekejte; ačkoliv Apple tvrdí, že navýšil počet grafických jader ze 4 na 5.

Můžete sice namítat, že výkonu má i tak dost a stále jej lze srovnávat s konkurencí v podobném cenovém rozmezí. A máte samozřejmě pravdu. Ale jak zaznělo v úvodu – pokud chcete to nejlepší, musíte připlatit za iPhone 14 Pro (Max) s čipovou sadou Apple A16 Bionic.

iPhone 14

iPhone 14 vypadá kupodivu stejně jako iPhone 13 | Zdroj: Jeremy Bezanger / Unsplash

Nedostatek inovací oproti loňsku

Toto je vcelku zásadní problém. Ponechme nyní stranou iPhone 14 Pro, který skutečně přišel s několika zajímavými vylepšeními. Základní model iPhone 14 vypadá stejně jako předchůdce, většinu výbavy má stejnou jen s lehkým vylepšením a odlišuje se snad jenom cenou a novou barevnou variantou.

Vysoká cena

Tento bod budiž úzce spjat s tím předešlým. Ačkoliv iPhone 14 přináší oproti svému loňskému sourozenci skutečně jen kusé inovace, neváhal na něj Apple umístit meziročně o 1500 Kč vyšší cenovku. Ač to zní vcelku ostře – je na pováženou, jestli se nový iPhone 14 za 26 490 Kč včetně daně vyplatí. My říkáme, že minimálně oproti loňské generaci rozhodně ne.

Zdroj: Autorský text, Heureka, GSMArena

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení