Menu

Tajný projekt Google s názvem "Wolverine" slibuje nový rozměr lidského sluchu

15.03.2021 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Tajný projekt Google s názvem "Wolverine" slibuje nový rozměr lidského sluchu

Tajný projekt Google s názvem "Wolverine" slibuje nový rozměr lidského sluchu | foto: Jossuha Théophile/Unsplash

Výzkumná skupina Google s názvem X pracuje na tajném projektu, který má lidskému sluchu přinést nové možnosti vnímání zvuků. Název projektu "Wolverine" odkazuje na postavu z komixu X-Men, která má nadlidské sluchové schopnosti.

Výzkumný tým Alphabetu, Google X, pracuje na projektu, který má lidský sluch posunout na zcela jinou úroveň. Internetovému zpravodajskému portálu BusinessInsider to sdělili čtyři bývalí zaměstnanci.

Zařízení, které je pojmenováno po komiksové postavě, by mělo být vybaveno velkým množstvím ušních senzorů a několika funkcemi, včetně separace řeči. V hlučném prostředí by se pozornost naslouchání měla soustředit na konkrétní konverzaci.

Objeví se Wolverine někdy v budoucnu na trhu?

gbuilding

Google X není jediný, kdo se zabývá výzkumem v oblasti zlepšení kvality lidského sluchu. Na podobném tématu pracuje i startup Whisper, který je ve výzkumu mnohem pokročilejší. | Zdroj: hk/Unsplash

Práce na utajeném projektu údajně začaly v roce 2018 a o rok později byl představen první prototyp šéfovi X, Astro Tellerovi. Podle bývalých zaměstnanců následovaly i další prototypy. Zatímco starší modely byly velmi rozměrné a dokonce někdy i vyčnívaly přes ucho, současný design je mnohem praktičtější.

Přestože bylo podle dobře informovaných zdrojů k řešení projektu doposud přistupováno s velkým elánem, zda bude někdy v budoucnu dostupný na trhu je ale stále nejasné. Také se může stát, že celý projekt bude nakonec uzavřen. Na chytrých naslouchátkách pracují i další výrobci, a někteří jsou mnohem dál. Například startup Whisper. Mluvčí Google X na související otázky potvrdil pouze existenci projektu, který v rané fázi "zkoumá budoucnost sluchu", ale nedodal žádné další podrobnosti.

Existují ale pozitivní signály. Šéfka týmu marketingu a komunikace v Google X, Courtney Hohne, nedávno hovořila o utajeném průkopnickém projektu. Bývalí zaměstnanci nepochybují: jde o Wolverine.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.