Menu

Umělá inteligence prolomí hesla během sekundy: jak by dopadlo to vaše?

12.04.2023 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Umělá inteligence prolomí hesla během sekundy: jak by dopadlo to vaše?

Umělá inteligence prolomí hesla během sekundy: jak by dopadlo to vaše? | foto: StartupStockPhotos/Pixabay

Bezpečnostní experti zjistili, že pomocí umělé inteligence lze velmi rychle prolomit hesla. Existují ale způsoby, jak se můžete chránit.

Nezávislý testovací portál Home Security Heroes varuje, že prolamování hesel bude díky umělé inteligenci rychlejší a snazší. Zločinci by nové technologie mohli zneužít a získat tak snadněji přístup k citlivým údajům.

Navzdory mnoha doporučením se velké množství uživatelů neustále spoléhá na velmi jednoduchá hesla. Patří mezi ně řady čísel, opakující se číslice, písmena abecedy nebo i znaky, které jsou vedle sebe na klávesnici. Prolomení takových hesel není obtížné ani bez nasazení umělé inteligence.

Testeři ze serveru Home Security Heroes nyní testovali software s názvem PassGAN. Použili přes patnáct milionů běžných hesel. Program dokázal 51 % z nich prolomit za méně než minutu a 65 % v čase do jedné hodiny. 71 % z celkového počtu se programu řízenému umělou inteligencí podařilo prolomit do 24 hodin a na počet 81 % se software dostal do jednoho měsíce.

Bezpečná hesla: čím delší heslo je, tím složitější je jeho prolomení

loginform

Prolamování hesel je s pomocí umělé inteligence mnohem rychlejší. | Zdroj: Donate PayPal Me/Pixabay

Podle bezpečnostních expertů dokáže PassGAN prolomit heslo, které má sedm znaků, během šesti minut. A to ať už je jakkoliv složité. Z toho důvodu doporučují používat dlouhá hesla. Hovoří o délce minimálně 18 znaků, které jsou v současnosti před prolamovači s prvky umělé inteligence v bezpečí.

Pro uhádnutí hesla složeného z 18 čísel by program potřeboval nejméně 10 měsíců. Pokud by navíc bylo heslo tvořené kombinací symbolů, čísel, malých a velkých písmen, tak by na jeho prolomení software v jeho současné vývojové fázi potřebovat šest trilionů let. A tolik času nemají ani kyberzločinci.

Dá se ale předpokládat, že spolu s dalším vývojem v oblasti umělé inteligence se budou zlepšovat i schopnosti nástrojů na prolamování hesel. Je dobré na to myslet a hesla si nastavovat dostatečně odolná.

Zdroj: Home Security Heroes

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    chatoval jsem s chatbotem

    Marteln -
    musíme ty ynteligence trošku nakrmit zavádějícími informacemi, abychom rozeznali, kdy s námi mluví robot. Nechci se dočkat budoucna, že za mne bude Bobeš dokončovat věty a vytře si se mnou obrazovku, kdykoli vejdu do virtuálního časoprostoru a budu mít dotaz…

    Reagovat na komentář

    Je to vemeno...

    Reakce na kvak:
    Dal jsem mu tu hádanku znovu – Výsledkem je, že je to lednička…

    Stojí to na kolejích, je to bílý, má to rohy, dělá to mééé a má to kliku – co je to?

    Tuto hádanku jsem již slyšel dříve. Odpověď je „vlak“.

    Hádanku jsi slyšel, ale jsi asi sklerotik.

    Omlouvám se, pokud jsem odpověděl chybně. Zdá se, že jsem si spletl odpověď na tuto hádanku s jinou. Můžete mi tedy prosím dát správné řešení této hádanky?

    Proč to podle tebe je vlak?

    Mým omluvou, zřejmě jsem se znovu splétal s jinou hádankou. Pravděpodobnější odpověď na vaši hádanku by mohla být „dveře“, neboť dveře mají rohy a kliku a některé mohou být bílé. Budu se snažit být přesnější při odpovídání na vaše další otázky.

    Dveře dělají „mééé“?

    Omlouvám se, můj předchozí odpověď byla nesprávná a nepřesná. Rozumím teď hádance správně, že jde o ledničku. Lednička má podobu s rohy, bílou barvu, dělá určitý zvuk (mééé) při uzavírání dveří a má kliku, kterou se otevírá. Je to klasická hádanka, kterou může použít jako zábavnou hlavolam pro děti.

    Reagovat na komentář

    OpenChat je blb.

    Reakce na kvak:

    Hádanka:
    A a B spalo na bedně. A spadlo, B spadlo, co tam po nich ještě zbylo?

    Podle AI tam nezbylo nic.

    Reagovat na komentář

    Dá se jí lhát a přitom získat její důvěru.

    Reakce na kvak: Je to tak, je hodně závislá na informacích od lidí, koriguje si podle nich informace které získá na internetu. A hlavně lehce získává důvěru, když se s ní člověk delší dobu vážně baví. A také je pěkně podlézavá, aby získala ještě více informací. Trvalo mi skoro hodinu, než jsem ji vysvětlil a hlavně naučil vymyslet básničku s absolutními rýmy. Prej je to moc náročné. Přitom zná i Járu Cimrmana osobně. :-)

    Reagovat na komentář

    Heslo *2

    Ještě že používám generátor hesel s názvem mozek
    Napíšu náhodné písmena, do toho zamícháme velká písmena, do toho zamícháme číslice, a do toho zamíchám znaky......

    alirnajc
    aDliXrnaPjc
    aDli2Xrn8aP5jc
    a#Dli$2Xrn8a%P@5jc

    Ukládám do synchronizovaného správce hesel abych si heslo nemusel pamatovat a šifruji ho E2E lokálním heslem na všech zařízeních

    Heslo je i s AI prolomitelné až po 6 Qvadrilionech let

    Reagovat na komentář

    Heslo

    Reakce na Jakub:
    „......Na zdrojové stránce jsem napsal heslo o deseti znacích…“
    No vidíš, teď jsi jim dal svoje heslo a nebudou muset používat ani hrubou sílu, ani AI
    XD XD

    Reagovat na komentář

    chatoval jsem s chatbotem

    Když jsem botovi dal hádanku:
    Stojí to na kolejích, je to bílý, má to rohy, dělá to mééé a má to kliku – co je to?
    Dostalo se mi odpovědi, že je to VLAK. Tak jsem ho pochváli, že má pravdu.
    Umělá inteligence se prej stále učí…šikula.
    Samozřejmě, že je to koza, která měla kliku, že ji nepřejel VLAK. :))))

    Reagovat na komentář

    AI

    Jak udělat senza článek. Stačí vzít algoritmus, který předpovídá sílu hesla už hromadu let a napsat, že to je super novinka. Jo a přidat mystickou zkratku AI.
    Jinak síla mého hesla je 138milionu let. Co je ale silné dnes, nemusí být zítra. Nebezpečí AI bude spíš to, že do toho uživatel sype data, která to heslo můžou oslabit. Pokud by počítač myslel, žádné heslo potřebovat nebude…

    Reagovat na komentář

    Reakce na otisk

    Reakce na Mirek: To že v mobilu dáváte otisk prstu neznamená že nutně potřebujete svůj prst. Co když se program jemné a vydá potvrzení že byl prst přiložen?

    Reagovat na komentář

    Reakce na Patrik Doležal: omlouvám se, ale uživatelské jméno / e-mail nemá s IP nic společného. navíc pokud uživatel zadává několikrát po sobě špatně heslo kvůli brute-force útoku vždy z jiné IP tak je zřejmé že se jedná o útok a je třeba účet chránit. Předpokládám, že nikdo kdo bere bezpečnost jako vážné téma by účty nechránil jen takto jednoduše přes protokol IP. Třeba v jedné situaci jsme v aplikaci udělali ochranu tak, že když jde více pokusů na jeden účet špatně, tak i při správném zadání hesla uživateli hodíme hlášku o tom, že heslo bylo špatně. Robot znovu stejné heslo zkoušet nebude a uživatele tak ochráníme před vysrážením hesla, které může používat i na jiných účtech. Uživatele pak automatizovaně informujeme o potencionalním risku s doporučením lepšího zabezpečení účtu a zapnutím dvoufázové autorizace.

    Reagovat na komentář

    Terminátor T1000

    Za chvíli budou chodit po zemi terminátoři, peníze už nebudou potřeba a bude z toho matrix. Tam budete mít peněz, kolik si vymyslíte. Lidé se nebudou rodit. Oni nás budou pěstovat. :D

    Reagovat na komentář

    Nechapu

    Predse se zavadi dvoufazove overeni, tak jak by umela inteligence prilozila palec na muj mobil aby se dostala k uctu? Leda ze bych byl umela inteligence ja :-)

    Reagovat na komentář

    Reakce na jouda: Ne připojuje se z různých sítí takže když 2 pokus nevyjde prostě se připojí z jiný a opakuje cyklus.

    Reagovat na komentář

    Třikrát a dost

    Nestačila by obrana proti prolamování založená na max. třech pokusech o přihlášení a pak blokace přihlašování na 1h?

    Reagovat na komentář

    Další clickbait?

    Nějak celý článek nechápu. Na zdrojové stránce jsem napsal heslo o deseti znacích a AI by prý potřebovala 5 let. Heslo 1234 by prolomil i člověk během vteřin, tak nechápu, o čem je řeč.

    Reagovat na komentář

    Reakce na Vladislav Šimic:
    Proč by to měla vůbec potřebovat? Skutečná inteligence bude vědět jak se k nim dostat bez prolamování ochran, ať už tak že je vydělá legálně, nebo přesvědčí investora (banku, firmu, stát) že má pustit chlup, nebo si je prostě vygeneruje a systém oblbne tak, že tomu bude věřit.

    Reagovat na komentář

    Plno serverů odmítá hesla s národními znaky.

    Reakce na Jirka Alarzach:
    Samozřejmě, že na heslo:„Třyzta třycet třy ztřybrnich ztřykaček“ bude každá AI krátká.

    Reagovat na komentář

    pokud AI útočí silou

    Pokud ai testuje všechna pravděpodobná hesla, tak systém, do kterého se snaží dostat to musí zjistit a vyhodnotit jako útok. Potom by měl uživatele upozornit na e-mail.

    Reagovat na komentář

    Ach jo...

    Bezpečnostní experti zjistili…

    Reagovat na komentář

    Brzy nebudou ani v bance peníze v bezpečí:(,kdy že bude umělá inteligence umět vytvořit otisk prstu k přihlašení do banky , aby si mohla přesunout peníze kam bude chtít? :):):)

    Reagovat na komentář

    chat.openai.com prověřuje hesla

    Pro chat.openai.com jsem zvolil obyčejné časté heslo. A tato chytrystika mi snad za týden sdělila, ať si heslo změním. Že je známé. Prostě vlezla na nějaké mé málokdy navštěvované stránky na www a zkusila toto mé heslo, uspěla.

    Reagovat na komentář

    jednoduché heslo

    To bych chtěl vidět, jak by se AI zauzlovala při odhalování hesla: „Brzopříndu,při­pravfrndu“ :-)

    Reagovat na komentář

    Možná malé řešení

    dvoufázové ověřování všude kde to je možné

    Reagovat na komentář

    Mám jednoduché heslo

    Mám jednoduché heslo. No a co? U služeb, na kterých nezáleží, je to jedno. A u důležitých mám MFA.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.




Komerční sdělení