Menu

Youtuber havaroval s letadlem kvůli penězům a sledovanosti

16.05.2023 07:28 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Youtuber havaroval s letadlem kvůli penězům a sledovanosti

Youtuber havaroval s letadlem kvůli penězům a sledovanosti | foto: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Pilot úmyslně havaroval s letadlem, aby se proslavil a vydělal peníze. Teď mu ale hrozí trest až 20 let vězení, případně také vysoká pokuta. Vyšetřování nehody probíhalo jinak, než si pilot/youtuber představoval.

Pilot Trevor Jacob, který úmyslně havaroval s letadlem, aby se "proslavil a vydělal peníze", se přiznal k tomu, že mařil federální vyšetřování, oznámilo ministerstvo spravedlnosti Spojených států. V dohodě o přiznání viny se pilot přiznal k "úmyslnému zničení" vraku letadla a k opakovanému lhaní úředníkům.

Za trestné činy ničení a zatajování s úmyslem mařit federální vyšetřování hrozí maximální trest 20 let odnětí svobody a potenciální pokuta až 250 000 dolarů. Losangeleský okresní soud však může vzhledem k dohodě o přiznání viny uložit nižší trest.

Bývalý olympijský snowboardista a zkušený pilot a parašutista Jacob vymyslel plán, podle kterého měl 24. listopadu 2021 úmyslně havarovat se svým letadlem. Zajistil si sponzora a souhlasil, že bude ve svém videu propagovat peněženku jedné společnosti. Ve videu s názvem "I Crashed My Airplane", které je stále ke zhlédnutí na YouTube, ale není o peněžence ani společnosti zmínka.

Fingovaná havárie může přijít pilota/youtubera draho. | Zdroj: Youtube I Crashed My Airplane, TrevorJacob

Video má v současné době asi 4,1 milionu zhlédnutí a Trevor Jacob má 140 tisíc odběratelů. Na videu je zaznamenán let, zpomalení vrtule a následné nadávky, skok padákem a cesta pilota. V dohodě o přiznání viny však Jacob přiznal, že předem "plánoval katapultovat se ze svého letadla během letu a natočit sebe při seskoku padákem na zem a své letadlo při klesání a havárii", uvedlo ministerstvo spravedlnosti.

Potíže pro Jacoba zřejmě začaly 26. listopadu 2021, kdy nehodu nahlásil Národnímu úřadu pro bezpečnost dopravy (NTSB), který mu oznámil, že "je zodpovědný za uchování vraku, aby ho úřad mohl prozkoumat", uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Jacob vyšetřovateli NTSB řekl, že "určí místo nehody" a poskytne souřadnice. Federálním vyšetřovatelům ale začal lhát, místo aby s nimi spolupracoval.

Zdroj : U.S. Attorney's Office, Ars Technica

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení