Menu

Za jak dlouho vydělá průměrný Čech na nový iPhone 14? Švýcaři se nám smějí

09.09.2022 15:45 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Za jak dlouho vydělá průměrný Čech na nový iPhone 14? Švýcaři se nám smějí

Za jak dlouho vydělá průměrný Čech na nový iPhone 14? Švýcaři se nám smějí | foto: Apple / iPhone 14 press kit

Společnost Picodi každoročně vydává analýzu toho, jak dlouho potřebuje průměrný obyvatel té či oné země k tomu, aby si vydělal na nový iPhone. Letos Apple (alespoň na českém trhu) výrazně zdražoval, jak se to propsalo do této statistiky?

Výzkum bral v potaz základní paměťovou konfiguraci iPhonu 14 Pro. Ta nabízí 128 GB úložného prostoru pro data uživatele a stojí 999 dolarů, v Evropě 1299 eur, na českém trhu pak 33 490 Kč včetně DPH. Kolik dní je potřeba v průměru pracovat, aby si mohl Čech s průměrným platem koupit nový iPhone?

Nutno také brát na pozornost, že Picodi počítá s daty Českého statistického úřadu, který hovoří o průměrné mzdě v Česku 40 086 Kč. Čas, za který si tak průměrný Čech vydělá na nový iPhone, je samozřejmě vypočítáván pouze čistě matematicky a není do něj započítáván zbývající měsíční výdaj, jako je nájem, nákup obživy, ošacení a tak podobně.

iPhone 14 Pro cena pro Česko

Tak tedy, dle výzkumu si průměrný Čech vydělá na iPhone 14 Pro 128 GB za 21,8 dne. To je sice mnohem lepší výsledek než v letech 2018, 2019 i 2020, oproti loňsku je to ale zhoršení o 0,4 dne, což způsobila zejména inflace a aktuální ekonomická krize.

A jak jsme na tom v porovnání s dalšími světovými a evropskými ekonomikami? O chloupek lepší výsledek než Česko má Slovinsko, Itálie, Malta, Estonsko i Španělsko. Všechno kolem 21 dní. Pod hranici 10 dní se vejdou spotřebitelé z Irska, Norska, Dánska, Kanady, Singapuru, Lucemburska, Spojených arabských emirátů a také Austrálie. Zdaleka nejlépe je na tom pak USA a Švýcarsko, kde trvá vydělat na nový iPhone 5,7, respektive 4,6 dne.

Pokud jde o naše sousedy, nejhorší výsledek má Slovensko, kde vydělat na iPhone 14 Pro trvá v průměru 29,9 dne, tedy celý měsíc. Polsko má 27,6 dne, Rakousko 11,4 dne a Německo 10,4 dne. Zdaleka nejhůř se mají obyvatelé Turecka, kde vlivem ohromné inflace trvá vydělat na nový iPhone 146,7 dne.

Zdroj: Český statistický úřad, Picodi

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Sociální bublina

  Já ve svém okolí zase neznám nikoho, kdo by bral méně než průměr.

  Reagovat na komentář

  Statistika

  Nebudu se vyjadřovat k této značce mobilů, která má své věrné fanoušky i odpůrce. Co mě však netěší, že se počítá z průměrné mzdy. Ve svém okolí neznám nikoho, kdo by na průměrnou mzdu dosáhl. Takže by se spíš mělo vycházet z reálné mzdy.

  Reagovat na komentář

  za jak dlouho na ten aparát vydělám ?

  Já ten krám považuji za zbytečnost a proto se tím nezabývám.

  Reagovat na komentář

  A za jak dlouho si může obyčejný člověk koupit chleba?

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení