Menu

Trilion početních operací za sekundu: Čína staví nový superpočítač

20.02.2017 16:36 | Josef Mika + Přidat komentář
Trilion početních operací za sekundu: Čína staví nový superpočítač

Trilion početních operací za sekundu: Čína staví nový superpočítač | foto: CHIP

Výpočetní výkon v exaflopech - zní to neuvěřitelně, ale je to pravda: Čína začala výstavbu nového superpočítače, který jasně překoná dříve nejrychlejší stroje na světě.

Tianhe-3: Nový čínský superpočítač

Deník China Daily v pondělí ohlásil, že prototyp Tianhe-3 bude připraven na začátku roku 2018. První počítač na světě pracující rychlostí exaflopů by měl být schopen provádět bilionu matematických operací za sekundu a byl by tedy nejméně desetkrát rychlejší než předchozí rekordman Sunway, který také pochází z Číny.

V souladu s plánem bude Tianhe-3 plně funkční do roku 2020 - dříve než podobný exaflop počítač, na kterém pracují vědci v USA. „Tianhe-3 upevní vedoucí postavení Číny jako světového lídra v oblasti superpočítačů“, řekl Meng Xiangfei, ředitel čínského Národního centra pro superpočítače.

Výpočetní sílu nového počítače může pomoci simulovat podrobnější a rychlejší výpočty zemětřesení a šíření ohnisek epidemií než kterýkoliv stroj před ním. Čína chce dokonce Tianhe-3 užívat k analýze rozdělování smogu na národní úrovni. Se superpočítači Sunway a Tianhe-2 Čína v současné době zaujímá první dvě místa v žebříčku nejrychlejší počítačů na světě. Nejrychlejšímu americkému systému Titan patří celosvětově až třetí místo.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení