Jak správně uskladnit lithiové akumulátory: jsou i v powerbankách, tak pozor na riziko požáru
Nesprávně skladované akumulátory mohou nejen zbytečně ztrácet svoji kapacitu, ale v nejhorším…
TV průmysl čekají zásadní změny: OLED a QLED mohou být brzy historií | foto: CHIP
Švédští vědci chtějí posunout obrazovky na další úroveň. Podle jejich názoru jsou OLED a QLED obrazovky zastaralé. Budoucnost patří světelným diodám na bázi perovskitu.
V současnosti pracuje několik vědců z Univerzity Linköping na vývoji, a to ve spolupráci s kolegy z Číny, Velké Británie a České republiky. Stále však masovému rozšíření perovskitových technologií stojí v cestě velká překážka: životnost perovskitových solárních článků je něco přes 100 hodin. Pro potřeby masového trhu je to samozřejmě příliš málo. Dokonce i OLED fungují 10.000 hodin a LCD jsou ještě odolnější.
Proč se tedy vědci pustili do vývoje perovskitových krystalů pro obrazovky? Krystaly nepotřebují ke své výrobě čisté prostory a vysoké teploty, a tím mohou snížit výrobní náklady displejů. V tuto chvíli je také potřeba pracovat s jódem a olovem, čehož se výrobci chtějí do budoucna zbavit. Krystaly perovskitu jsou uloženy v matici organických molekul a vědci je formují do tenkého filmu.
Doporučujeme: srovnávací test televizorů s úhlopříčkou nad 60 palců
Doposud nebyla nalezena žádná ekvivalentní náhrada za olovo, bez kterého by se výzkumníci velice rádi obešli. Dalším krokem by mělo být testování různě sestavených perovskitových krystalů a dalších organických molekul. Před tím, než bude možné pomýšlet na masový trh, je zapotřebí zvýšit trvanlivost, stabilitu a barevnou paletu displejů s perovskitovými krystaly. Jedním z cílů vědců je vyvinout světelnou diodu emitující bílé světlo. Výrobci displejů jistě sledují vývoj s velkým zájmem.
Televizní průmysl se odvrací od technologie LCD a OLED.
Z dlouhodobého hlediska je už nyní jasné, že televizní průmysl se chce od LCD i OLED odvrátit. Budoucnost bude patřit spíš technologii micro LED. Tato technologie kombinuje dlouhou životnost a vysoký jas LCD s perfektní černou a bohatým kontrastem OLED. Pro masový trh je v současnosti ale stále příliš drahá.
Dočasným řešením je technologie QD-OLED, na které pracuje Samsung. Jde o kombinaci technologií OLED a kvantových bodů, která je v tuto chvíli také atraktivní.
Mohlo by vás také zajímat: televizory qled budou levnější
Nesprávně skladované akumulátory mohou nejen zbytečně ztrácet svoji kapacitu, ale v nejhorším…
Microsoft svoje klávesnice opatřil speciální klávesou pro rychlejší spouštění Wordu, Excelu…
Pokud nabídka „Start“ přestala reagovat, nemusíte nutně restartovat počítač. Stačí…
V systému Windows 10/11 existuje několik způsobů vytváření snímků obrazovky, tzv. screenshotů…
Nesprávně skladované akumulátory mohou nejen zbytečně ztrácet svoji kapacitu, ale v nejhorším…
Tuhle otázku si vědci, literáti i filozofové kladou už od prvních úvah a pokusů s umělou…
Výzkumníci se pustili do velkého projektu, kterým je výroba počítačů poháněných strukturami,…
Edge dostal novou funkcionalitu. Můžete s ním konverzovat, dokáže analyzovat otevřenou…