Menu

Televizory s QLED technologií budou levnější: nový objev snižuje výrobní náklady

02.03.2020 14:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Televizory s QLED technologií budou levnější: nový objev snižuje výrobní náklady

Televizory s QLED technologií budou levnější: nový objev snižuje výrobní náklady | foto: CHIP

Tým vědců z Taiwanu vyvinul nový materiál Quantum Dot, který sníží výrobní náklady a pokryje až 90 % barevného spektra, vnímaného lidským okem.

Výzkumný tým, vedený profesorem Hsueh-Shih Chenem z National Tsing Hua University (NTHU) nedávno oznámil, že se jeho týmu podařilo vyvinout nový materiál Quantum Dot, který je stabilnější a poskytuje realističtější barvy. Hlavní omezení současných materiálů Quantum Dot, které se používají pro výrobu displejů, spočívá v tom, že jsou nestabilní a lze je snadno poškodit. Tým vědců to napravil tak, že každý krystal zobrazujícího prvku uzavřel ochranou přibližné tloušťky 1 nm. Nový materiál má široké možnosti použití, včetně displejů, které lze využít v televizorech, počítačích, chytrých telefonech a fotoaparátech.

Displeje Quantum Dot: možný začátek výroby již v tomto roce

quantumdot1

Očekává se, že první produkty s displeji QD budou k dispozici v roce 2020.

S podporou univerzity NTHU už tým požádal o patentovou ochranu nového materiálu a založil společnost HsinLight, která by se měla zabývat komerční výrobou nového materiálu. Očekává se, že první displeje s technologií Quantum Dot budou uvedeny do výroby v roce 2020.

Většina displejů, se kterými se dnes můžeme na trhu setkat, jsou vyrobeny technologií tekutých krystalů (LCD), které mají barevné odstupňování a sytost pokrývající jen zhruba třetinu barevné škály, kterou je schopné vnímat lidské oko. Retina displeje s technologií OLED jsou na tom lépe, ale i ty poskytnou "pouze" polovinu barev, vnímatelných lidským okem. Oproti tomu displeje vybavené novým materiálem QD (QLED TV) by měly být schopny zobrazit téměř 90 % barevného spektra viditelného lidským okem.

QD displeje jsou citlivé na styk s vodou a kyslíkem

Před zahájením masovější výroby Quantum Dot displejů je však ještě celá řada problémů, které je potřeba překonat. Profesor Chen vysvětlil, že kvantové body jsou sférické krystaly o velikosti asi tří nanometrů a mohou být snadno poškozeny molekulami obsahujícími vodu a kyslík, což snižuje jejich jas. Velcí výrobci, jako např. Samsung, v současné době obcházejí tento problém tak, že umísťují kvantové body do ochranné vrstvy. To však není efektivní z hlediska nákladů a při práci s prvky nano rozměrů snadno ztrácí ochrannou funkci.

Profesor Chen přišel s myšlenkou vybavit každý kvantový bod vlastním ochranným štítem s tloušťkou přibližně 1 nm. Tím dojde k efektivnímu "odrazu" vody a snížení oxidace, čímž dojde ke zvýšení materiálové stability a tím i životnosti displeje.

Díky displejům QD i nižší výrobní náklady

V posledních dvou letech televizory s technologií Quantum Dot začalo vyrábět několik společností. Avšak vzhledem ke křehkosti materiálu QD je hromadná výroba obtížná a cena je tak relativně vysoká. Nasazení unikátní technologie profesora Chena pro ochranu kvantových bodů však výrobní náklady výrazně snižuje.

Mohlo by vás také zajímat: Srovnávací Top 10 televizorů s úhlopříčkou do 59"

Typický 55palcový QLED televizor obsahuje více než 1020 kvantových krystalů. Výzkumný tým vyvinul technologii, která umožňuje přesnou kontrolu velikosti každého kvantového bodu tak, aby se lišily v hodnotě max. 0,5 nm. Prostřednictvím tak přesné kontroly velikosti každého kvantového bodu a ochranných štítů je možné přesně emitovat barvy jako modrou, zelenou, žlutou, oranžovou, červenou a další.

Jsme zvědaví, které společnosti začnou materiál QD používat. QD OLED televizory, které jsou vyvinuty společností Samsung, jasně demonstrují možnosti precizního zobrazení barev. Z kvality nových displejů by mohly těžit i displeje pro chytré telefony a notebooky, které používáme denně, a to zejména proto, že pro QD nejsou potřeba žádné další ochranné vrstvy.

Mohlo by vás také zajímat: Srovnávací Top 10 televizorů s úhlopříčkou nad 60"

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení