Bohatší než Netflix: tato stránka nabízí 55 tisíc filmů z VHS zdarma
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
Televizory s QLED technologií budou levnější: nový objev snižuje výrobní náklady | foto: CHIP
Tým vědců z Taiwanu vyvinul nový materiál Quantum Dot, který sníží výrobní náklady a pokryje až 90 % barevného spektra, vnímaného lidským okem.
Výzkumný tým, vedený profesorem Hsueh-Shih Chenem z National Tsing Hua University (NTHU) nedávno oznámil, že se jeho týmu podařilo vyvinout nový materiál Quantum Dot, který je stabilnější a poskytuje realističtější barvy. Hlavní omezení současných materiálů Quantum Dot, které se používají pro výrobu displejů, spočívá v tom, že jsou nestabilní a lze je snadno poškodit. Tým vědců to napravil tak, že každý krystal zobrazujícího prvku uzavřel ochranou přibližné tloušťky 1 nm. Nový materiál má široké možnosti použití, včetně displejů, které lze využít v televizorech, počítačích, chytrých telefonech a fotoaparátech.
Očekává se, že první produkty s displeji QD budou k dispozici v roce 2020.
S podporou univerzity NTHU už tým požádal o patentovou ochranu nového materiálu a založil společnost HsinLight, která by se měla zabývat komerční výrobou nového materiálu. Očekává se, že první displeje s technologií Quantum Dot budou uvedeny do výroby v roce 2020.
Většina displejů, se kterými se dnes můžeme na trhu setkat, jsou vyrobeny technologií tekutých krystalů (LCD), které mají barevné odstupňování a sytost pokrývající jen zhruba třetinu barevné škály, kterou je schopné vnímat lidské oko. Retina displeje s technologií OLED jsou na tom lépe, ale i ty poskytnou "pouze" polovinu barev, vnímatelných lidským okem. Oproti tomu displeje vybavené novým materiálem QD (QLED TV) by měly být schopny zobrazit téměř 90 % barevného spektra viditelného lidským okem.
Před zahájením masovější výroby Quantum Dot displejů je však ještě celá řada problémů, které je potřeba překonat. Profesor Chen vysvětlil, že kvantové body jsou sférické krystaly o velikosti asi tří nanometrů a mohou být snadno poškozeny molekulami obsahujícími vodu a kyslík, což snižuje jejich jas. Velcí výrobci, jako např. Samsung, v současné době obcházejí tento problém tak, že umísťují kvantové body do ochranné vrstvy. To však není efektivní z hlediska nákladů a při práci s prvky nano rozměrů snadno ztrácí ochrannou funkci.
Profesor Chen přišel s myšlenkou vybavit každý kvantový bod vlastním ochranným štítem s tloušťkou přibližně 1 nm. Tím dojde k efektivnímu "odrazu" vody a snížení oxidace, čímž dojde ke zvýšení materiálové stability a tím i životnosti displeje.
V posledních dvou letech televizory s technologií Quantum Dot začalo vyrábět několik společností. Avšak vzhledem ke křehkosti materiálu QD je hromadná výroba obtížná a cena je tak relativně vysoká. Nasazení unikátní technologie profesora Chena pro ochranu kvantových bodů však výrobní náklady výrazně snižuje.
Mohlo by vás také zajímat: Srovnávací Top 10 televizorů s úhlopříčkou do 59"
Typický 55palcový QLED televizor obsahuje více než 1020 kvantových krystalů. Výzkumný tým vyvinul technologii, která umožňuje přesnou kontrolu velikosti každého kvantového bodu tak, aby se lišily v hodnotě max. 0,5 nm. Prostřednictvím tak přesné kontroly velikosti každého kvantového bodu a ochranných štítů je možné přesně emitovat barvy jako modrou, zelenou, žlutou, oranžovou, červenou a další.
Jsme zvědaví, které společnosti začnou materiál QD používat. QD OLED televizory, které jsou vyvinuty společností Samsung, jasně demonstrují možnosti precizního zobrazení barev. Z kvality nových displejů by mohly těžit i displeje pro chytré telefony a notebooky, které používáme denně, a to zejména proto, že pro QD nejsou potřeba žádné další ochranné vrstvy.
Mohlo by vás také zajímat: Srovnávací Top 10 televizorů s úhlopříčkou nad 60"
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
Pomocí PowerShellu si můžete nechat vygenerovat zprávu o stavu baterie vašeho notebooku,…
Tento levný a praktický doplněk vyřeší většinu problémů, které ztěžují život majitelům…
Chytrý telefon se systémem Android na přání uživatele automaticky ukládá jím pořízené…
Superpočítač DGX GH200 AI v sobě spojuje 256 superčipů Grace Hopper do jednoho gigantického…
Na rozhraní, které by umožnilo ovládat počítač myšlenkou, Neuralink Elona Muska pracuje už…
Microsoft je jedním z prvních poskytovatelů internetových vyhledávačů, který do vyhledávání…
Varovat před povodněmi pomáhá umělá inteligence. Google svou platformu Flood Hub sdružující…