Menu

Týká se to milionů smartphonů s Androidem: Google chystá velkou změnu

21.09.2021 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Týká se to milionů smartphonů s Androidem: Google chystá velkou změnu

Týká se to milionů smartphonů s Androidem: Google chystá velkou změnu | foto: Gerd Altmann/Pixabay

Uživatelé Androidu se musí připravit na velkou změnu. Google prozradil, že všechna oprávnění aplikací se nově budou automaticky resetovat. Jaký to má smysl?

Google chce do budoucna více dbát na bezpečnost chytrých telefonů s Androidem. Píše o tom server Android-developers.googleblog.com v příspěvku "Making permissions auto-reset available to billions more devices".

Jakmile do smartphonu instalujete aplikaci, vyžaduje určitá oprávnění. Některé mají přístup k poloze, jiné například k fotoaparátu nebo galerii. Po udělení povolení je lze zpětně odebrat pouze ručně. Z hlediska bezpečnosti to může být docela problém v případě aplikací, které zůstanou v mobilním telefonu jednoduše zapomenuty. Klasickým příkladem mohou být neprováděné aktualizace se zabezpečením zranitelností, kterých si uživatel jednoduše nevšiml, protože konkrétní aplikaci už několik měsíců nepoužívá.

Smartphony s Androidem: jak to celé bude fungovat

permissionautoreset

Do budoucna se nepoužívaným aplikacím v prostředí Androidu přidělená oprávnění automaticky odeberou. | Zdroj: Pexels/Pixabay

Nová funkce v Androidu se nazývá "Permission Auto-Reset". Systém vyhledá v zařízení aplikace, které nebyly delší dobu používány, a poté jejich oprávnění odebere. Pokud v určité chvíli uživatelé aplikaci znovu spustí, bude potřeba oprávnění udělit znovu. Podobně jako v případě instalace to bude otázka několika kliknutí.

Podle aktuálního plánu by měla být funkce uvolněna pro všechny smartphony se systémem Android verze 6 nebo vyšším kolem prosince. Vzhledem k tomu, že se jedná o miliony nebo dokonce miliardy zařízení se systémem Android, může zavádění funkce nějakou dobu trvat. Google v současnosti očekává, že distribuce nové funkce bude dokončena přibližně ve druhém čtvrtletí roku 2022.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení