Menu

Uložení a uspořádání fotografií jako miniatur

24.02.2018 14:57 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Uložení a uspořádání fotografií jako miniatur

Uložení a uspořádání fotografií jako miniatur | foto: CHIP

Jestliže máte větší množství fotografií, patrně se v nich už těžko orientujete a jejich procházení je časově náročné. 

I na rychlém disku totiž trvá otevření fotografií s vysokým rozlišením poměrně dlouho a procházet jich musíte často opravdu hodně. Z větších fotografií si však můžete udělat jen náhledy (tzv. miniatury), a to velice jednoduše prostřednictvím šikovné a bezplatně dostupné aplikace IrfanView. Najdete ji na internetu na adrese irfanview.cz a to včetně balíčku s češtinou. Nainstalujte a spusťte tento program a otevřete v hlavním okně »IrfanView Miniatury« stisknutím klávesy [T]. V levé části okna přejděte do adresáře, který obsahuje fotografie. V pravé části okna pak označte snímky, ze kterých chcete miniatury udělat, a otevřete nabídku »Soubor«.

irfan2-nahled
Nyní máte tři možnosti – miniatury můžete uložit ve formě jednoho obrázku, můžete je uložit jako jednotlivé obrázky, nebo můžete vybrané miniatury uložit jako HTML soubor. Takže například pomocí příkazu »Uložit vybrané miniatury jako obrázek…« vytvoří IrfanView jeden velký obrázek, který obsahuje miniatury všech fotografií a jejich název. Pokud zvolíte z nabídky volbu »Uložit vybrané miniatury jako jednotlivé obrázky…«, IrfanView uloží do vámi vybraného adresáře miniatury všech fotografií, které se jmenují stejně jako původní fotografie, ale k názvu je připojena koncovka „_t“. Poslední možností je nechat si programem IrfanView vytvořit HTML soubor s miniaturami, který pak snadno můžete prezentovat i na webu.

irfanmini-nahled

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení