Menu

Úspěchy českého řešení virtuální reality: trénuje zdravotníky pro práci na JIP

08.12.2022 15:00 | Petr Moláček + Přidat komentář
Úspěchy českého řešení virtuální reality: trénuje zdravotníky pro práci na JIP

Úspěchy českého řešení virtuální reality: trénuje zdravotníky pro práci na JIP | foto: Gerd Altmann/Pixabay

Zdravotnictví nejen v Česku trpí akutním nedostatkem kvalifikovaných zdravotníků. Ti mají přitom v péči o naše zdraví zásadní význam. Do zdravotnictví současně stále častěji přicházejí nové metody léčby, nové postupy diagnostiky, nové přístroje a technologie.

Aby je zdravotníci mohli efektivně využívat, zdokonalovat svoje pracovní postupy a dodržovat požadované standardy, potřebují důkladná školení, praktický výcvik, efektivní opakovatelný trénink a hodnocení postupu učení a osvojených dovedností.

Technologie virtuální a rozšířené reality (VR, AR) v oblasti hardwaru i softwaru opravdu hodně pokročily. A klidně můžeme říct, že zdravotnickým pracovníkům dnes pomáhají řešit jejich specifické potřeby vzdělávání. Nové nástroje VR umožňují věrně kopírovat reálné pracovní scénáře a umožňují zdravotníkům, aby se učili a trénovali ve virtuálním prostředí bez rizika. Jednotlivé konkrétní úkoly přitom mohou procvičovat několikrát po sobě, aby si své dovednosti vypilovali na potřebnou úroveň. Lektor pak může jejich výkony sledovat a vyhodnocovat třeba podle času potřebného k dokončení úkolů a dalších.

Nemocnice tedy reálně VR simulátory využijí k výcviku svého zdravotnického personálu, k průběžnému udržování a rozvoji jeho dovedností při simulaci krizových situací. Dále pro zvyšování efektivity nových týmů, zmírňování lidských chyb a rizik pro pacienty. A v neposlední řadě samotní výrobci zdravotnického vybavení už nasazují VR pro efektivnější školení servisních techniků nebo jako zákaznickou podporu uživatelů.

Češi na čele VR pelotonu

obr-1

Trénink ve virtuální jipce může probíhat i v režimu multiplayer. | Zdroj: Virtual Lab

V Česku za poslední léta vznikla celá řada velmi úspěšných VR projektů, jejichž ambice míří významně za hranice regionu. Jedním z nich jsou aktivity společnosti Virtual Lab z Českých Budějovic, která technologické možnosti virtuální reality dnes také využívá pro své vzdělávací a výcvikové programy ve zdravotnictví.

Cesta Virtual Lab do zdravotnictví ale nebyla přímočará. Zdravotnické aktivity nastartovala společnost v době covidové pandemie, kdy byl v nemocnicích velký nedostatek proškolených zdravotníků, schopných obsluhovat plicní ventilátory. Tvůrci na obtíže nemocnic rychle zareagovali a přišli s nápadem nácviku obsluhy těchto zařízení v prostředí virtuální reality.

Své technologické know-how si tvůrci přinesli z úspěšné tvorby digitálních dvojčat, které dlouhodobě staví například pro průmysl. První prototyp plicního ventilátoru v prostředí VR připravili v rámci soutěže Hack the Crisis, kterou na jaře 2020 k podpoře zvládnutí krize vyhlásila technologická agentura CzechInvest. Navržené řešení se zaměřilo na akutní problém, kdy nemocnice nutně potřebovaly vyškolit personál k obsluze přístrojů. Na přetížených jipkách prostor pro výuku a trénink už prostě nezbýval.

„Virtuální realita umožňuje lékařům a sestrám, aby se vyškolili, jak přístroj zapojit, jak na něj připojit pacienta, aniž by potřebovali reálného pacienta nebo reálné pracoviště. Když udělají v procesu učení chybu, nikomu to neublíží. Navíc nehrozí žádné riziko kontaminace čistého prostředí jipky. A v neposlední řadě významně se šetří i potřebný spotřební materiál, který se při konkrétních úkonech využívá. Takový trénink je pak výhodný jak pro zdravotnický personál, tak i pro nemocnici a dodavatele zdravotnické techniky a samozřejmě hlavně pro pacienta,“ vysvětluje Leoš Kubíček, spoluzakladatel a jednatel firmy Virtual Lab.

Počátky vývoje digitálního simulátoru plicního ventilátoru ale zpočátku provázela nedůvěra budoucích uživatelů. Proto tvůrci na začátku konzultovali využití svého řešení téměř ve dvaceti nemocnicích, kde lékařům a sestrám nasazovali brýle, aby si nové pocity vizualizace nového virtuálního prostředí zažili doslova na vlastní kůži.

Mezi první výrobce, které myšlenka digitálního simulátoru zaujala, byly firmy B.Braun z Německa, výrobce dialýzy Omni a švýcarská značka Hamilton Medical, výrobce plicních ventilátorů. Pro jejich přístroje připravili ve Virtual Labu funkční prototypy jejich takzvaných digitálních dvojčat. Nově do rodiny přístrojů přibyla ještě další dialýza od společnosti Fresenius Medical Care, předního světového poskytovatele produktů a služeb pro osoby s chronickým selháním ledvin. Rodina vybavení JIP se rozrostla o sofistikované lůžko globální společnosti Linet.

Výcvik ve virtuální realitě snižuje riziko pro pacienta

obr-2

Virtuální JIP věrně simuluje reálné podmínky. | Zdroj: Virtual Lab

V současné době se zaměřují na komplexní trénink zdravotníků na jednotkách intenzivní péče neboli na JIP. Doposud se totiž výcvik provádí v reálném prostředí, kdy přes 50 % úkonů se trénuje na živých pacientech. Práce na JIP přitom probíhá pod vysokým zatížením a stresem. To je mimo jiné důvod, proč odsud sestry často odcházejí. K zajištění zastupitelnosti proto nemocnice od dodavatelů zařízení potřebují, aby k jejich obsluze zacvičili co nejvíce pracovníků.

Pokračování článku

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení