Menu

Úžasné snímky z vesmíru zdarma

22.02.2017 15:33 | Josef Mika + Přidat komentář
Úžasné snímky z vesmíru zdarma

Úžasné snímky z vesmíru zdarma | foto: CHIP

Pomocí projektu „Open Access“ chce Evropská kosmická agentura ESA podpořit volný přístup veřejnosti k zajímavým vědeckým informacím. V rozsáhlé sbírce, která zahrnuje fotografie, videa a zvukové nahrávky, najdete také úžasné obrazy Země, které byly pořízeny v letech 2002 až 2012 ze satelitu Envisat.

Dobrých deset let kroužil po oběžné dráze kolem naši planety satelit Envisat a během té doby poslal zpět na Zemi tisíce obrázků. Hlavním úkolem projektu za zhruba 2,3 miliardy eur bylo sledování klimatu a zemského ekosystému. V rámci projektu Open Access chtěla Evropská kosmická agentura podpořit volný přístup k zajímavým multimediálním souborům na internetu bez jakékoliv licence. Mezi zveřejněnými nahrávkami najdete také některé zcela jedinečné záběry pořízené Envisatem.

Envisat: ESA nabízí obrázky z kosmu zcela zdarma

Existují dva hlavní důvody, proč jsou obrazy z Envisatu tak působivé: Za prvé je to samozřejmě díky perspektivě, ze které byly vyfoceny, vždyť i přes existenci aplikace Google Earth se k podobným fotografiím pořízeným z vesmíru dostaneme na domácích počítačích jen zřídka. Za druhé svou roli sehrál také přístroj, kterým byly snímky vyfoceny – nejednalo se o běžný fotoaparát. Envisat měl na palubě vědecká zařízení a přístroje, které snímaly naši planetu neobvyklým způsobem. Například obraz, který vidíte u tohoto článku, ukazuje africkou řeku Zambezi v Zambii, přičemž různé vodní hladiny se zobrazují v různých barevných odstínech. Vlastní snímky pořízené radarem ukazují, jak rozdílná je hladina vody v závislosti na ročním období.

Zájemci o Open Access najdou další zajímavý materiál na oficiální domovské stránce projektu.

zambezi-river-zambia-node-full-image-2(1)

Africká řeka Zambezi z vesmíru. Zdroj: ESA, CC BY-SA 3.0 IGO

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení