Menu

Užitečný trik alkalických baterií: Jak rychle zjistíte, zda jsou baterie plné, nebo vybité

13.01.2023 13:30 | Josef Mika + Přidat komentář
Užitečný trik alkalických baterií: Jak rychle zjistíte, zda jsou baterie plné, nebo vybité

Užitečný trik alkalických baterií: Jak rychle zjistíte, zda jsou baterie plné, nebo vybité | foto: Unsplash/syed-ahmad

Zda je baterie nabitá, nebo prázdná, se v podstatě na první pohled nedá poznat. Nicméně k tomu, abyste to zjistili, nepotřebujete drahé měřicí přístroje. Ukážeme vám jednoduchý trik, pomocí kterého to zjistíte během několika sekund.

Mnoho lidí zná tento častý nešvar při výměně baterií: jste na chvíli nepozorní nebo roztržití a omylem zaměníte plné a prázdné baterie, zvláště pokud se jedná o stejný typ.

Pokud však nechcete testovat všechny baterie jednotlivě nebo nemáte po ruce drahý měřicí přístroj, můžete použít jednoduchý trik a během několika sekund zjistit, které baterie jsou vybité a které mají plnou kapacitu. Zde se dozvíte, na co si dát pozor.

S plnou kapacitou nebo prázdné? Jednoduché zjištění stavu baterie

Ano, žlutá je vybitá. | Zdroj: YouTube/Chip Praha, "Skákající baterie"

Ke spolehlivému zjištění potřebujete pouze jednu baterii, o které s jistotou víte, že je nabitá/má plnou kapacitu. Vezměte do ruky tuto „vzorovou“ baterii a baterii, kterou chcete otestovat, a obě upusťte svisle na tvrdý povrch, např. na stůl, z výšky asi 15 až 20 cm.

Zcela vybitá baterie po nárazu vyskočí o několik centimetrů. Naproti tomu baterie, která je stále plná, téměř nevyskočí, ale přímo se převrátí. Srovnávací plná baterie zde slouží jako etalon.

Jaká je podstata tohoto triku

Alkalické baterie obsahují gelovou hmotu, která po vybití baterie ztuhne. Pevný vnitřek zajišťuje, že se prázdná baterie lépe odrazí od země a vyskočí zpět do vzduchu. Když jsou baterie ještě nabité, gelová hmota je stále měkká a tlumí nárazy. Proto se takové baterie po dopadu neodrazí tak, aby přímo odskočily zpět do vzduchu.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Použití voltmetru samo o sobě je nedostatečné

    Reakce na Jiří: Jde o to, že napětí naprázdno i u vybitých článků bývá blízké nabitého článku. Chce to ještě zatěžit nějako žárovičkou, já k tomu používám zatěžovací odpor, který má odběr kolem 300 mA

    Reagovat na komentář

    Jako vážně?

    Takhle jsme kdysi jako děti baterie ničili, po několika nárazech se hezky nafukovaly :D

    Reagovat na komentář

    Souhlas

    Reakce na Milan Ondráček - elektroinstalace: Naprosto se vším s Vámi souhlasím. Na to přišel jedině nějaký slaboduchý pokustón.

    Reagovat na komentář

    A co to nejdřív zkusit , Ondráčku?

    Sice chápu, že někteří jedinci mají potřebu využít každé příležitosti ke svému veřejnému sebezesměšnění, ale je pozoruhodné, že zrovna „Milan Ondráček – elektroinstalace“ nechápe rozdíl mezi tužkovým alkalickým článkem (zde nesprávně nazývaným jako baterie) a akumulátorem. Energie alkalickém článku uložená je ve srovnání s například li-ion akumulátorem zlomková, je zcela jiné konstrukce a zejména neobsahuje podobně hořlavé látky, takže o požáru od vnitřního zkratu alkalického článku jsem neslyšel. Alkalický článek obsahuje zahušťující gely a skutečně se podle odskoku dá porovnat stupeň vybití. Sice bych na toto použil voltmetr, ale pokud bych třeba v přírodě měnil články do svítilny a ty se mi zamíchaly mezi sebe, lze tento postup využít.

    Reagovat na komentář

    Jakékoli otřesy akumulátorům škodí, tímto zacházením se může poškodit – hrozí zkrat a v extrémním případě i požár. Nechápu jak takový „návod“ mohl někdo zveřejnit, spousta dětí nebo méně rozumných jedinců to může vzít vážně :)

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.




Komerční sdělení