Menu

V Chrome je skrytý antivirový skener: jak jej co nejlépe využít

11.11.2020 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
V Chrome je skrytý antivirový skener: jak jej co nejlépe využít

V Chrome je skrytý antivirový skener: jak jej co nejlépe využít | foto: Pexels/PhotoMIX Company

Už před delší dobou Google stáhl z trhu "Chrome Cleanup Tool", který byl dříve k dispozici zdarma a pomocí kterého bylo možné Chrome jediným kliknutím vyčistit od škodlivého softwaru. Nástroj je nyní zabudován přímo v prohlížeči, jen docela dobře skrytý.

Díky nové funkci je ale přístup k čistícímu nástroji přeci jen snazší. Malware je samozřejmě problémem i v prohlížeči, ale bezplatný nástroj Google Cleanup už byl dávno ukončen. Uživatelé jej předtím mohli použít pro zbavení prohlížeče nechtěných nástrojových panelů, přesměrovávačů vyhledávání a dalších nežádoucích vetřelců.

Co se ale moc neví, čistícího nástroje se Google zcela nezbavil, ale naopak jej pevně integroval do prohlížeče Chrome. Celosvětově nejpopulárnější prohlížeč tak má i svůj vlastní antivirový skener, i když mírně ořezaný. V této oblasti Google dlouhodobě spolupracuje se společností Eset a společnými silami se snaží nástroj postupně vylepšovat. Zatím byl ale poměrně dobře skrytý, což se snad brzy změní.

Jak spustit antivirovou ochranu v Chrome

chromevirusscanner1

"Vyčištění počítače": ochrannou funkci lze spustit přímo v prohlížeči. | Zdroj: Nastavení Chrome

Co tedy potřebujeme ke spuštění integrované antivirové ochrany prohlížeče Chrome? Nic víc, než jeho aktuální verzi. Zvolte Nastavení > Rozšířená nastavení > Resetovat a vyčistit. Zde můžete spustit skenování prohlížeče v položce Vyčištění počítače. Funkce v browseru vyhledá škodlivý software.

Oznámení pro integrovaný antivirový program

chromevirusscanner3

Pokud zaškrtnete potřebnou volbu, v budoucnu půjde po dokončení antivirové kontroly zobrazit oznámení o dokončení spolu s vyhodnocením. | Zdroj: Nastavení Chrome

Zatím není z hlediska nastavení antivirového programu mnoho možností. Spustí se automaticky, nebo jej lze spustit ručně. Také lze nastavit, zda chceme odeslat podrobnosti skenování do Google nebo nikoliv. Do budoucna má být ale nová funkce mnohem viditelnější. Podobně jako u Defenderu bude možné po ukončení skenování obdržet oznámení o jeho výsledku.

Tuto funkci už lze otestovat v experimentální verzi Chrome Canary. Chcete-li to provést, je potřeba aktivovat příznak "Chrome cleanup scan completion notification", a poté prohlížeč restartovat. Poté se v části související s virovou ochranou objeví nová položka "Informovat mě po ukončení vyhledávání škodlivého softwaru." Jakmile ji aktivujeme, Chrome bude poskytovat všechny informace o průběhu vyhledávání malwaru.

Praktické, ale rozšiřitelné

Integrovaný systém ochrany před viry v prohlížeči Chrome je každopádně dobrý nápad. Tímto způsobem může být prohlížeč zbaven zbytečného smetí v podobě nástrojových panelů, přesměrovávačů vyhledávání a dalších nervujících prvků browseru, a to aniž by byla nutná jeho reinstalace nebo jiné nápravné kroky. Méně skrývání a některé další informace o skenování by byly velmi vítány. Oznámení o výsledku skenu by mohlo být prvním krokem a určitě by se jich našlo i více. Například grafický indikátor průběhu by nemusel být nijak složitý.

Ačkoliv Google v této oblasti sází na znalosti a zkušenosti bezpečnostních specialistů z Esetu, integrovaný nástroj v Chrome určitě nenahrazuje virový skener pod Windows. Není se ale třeba obávat. Defender, který je vestavěný ve Windows 10, odvádí svou práci docela dobře.

mohlo by vás také zajímat: tip pro windows – jak nastavit ochranu před ransomwarem pro konkrétní složky

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Díky za doplnění.
  Mě z toho tedy vychází, radši to nepoužívat. Googlu sice nevěřím ani pozdravení, ale o to mi zde nejde. Důležité se mi zdá, že člověk si zapne kontrolu celého počítače bez možnosti rozhodovat o jejích výsledcích. A to není úplně dobré, i když je Eset spolehlivý, občasné nepřesné detekce se vyskytují a nechci přicházet o data nebo programy, které by to postihlo. Bál jsem se na tom právě toho, že mi ta funkce oznámí jen lakonické vyčištěno a já budu moci jen hádat, co se ztratilo a proč.

  Reagovat na komentář

  Funkce prohlédne celý počítač, i když indikátorem může být nestandardní chování Chrome (přesměrování domovské obrazovky, vyskakovací reklamy apod.). Před spuštěním funkce můžete zvolit „Hlásit do Googlu podrobnosti o škodlivém softwaru, nastavení systému a procesech…“ čili pokud to nezaškrtnete, nemělo by k tomu dojít. Na této funkci Google spolupracuje s Esetem, domnívám se tedy, že antivirový skener bude jeho a Google ho integroval do prohlížeče. Případnou analýzu výsledku skenu může zdůvodnit „zlepšením kvality produktů a služeb“.

  Reagovat na komentář

  Mě by na tom nejvíc zajímalo, jak moc je použití téhle funkce bezpečné. Ono se to totiž bohužel nejmenuje vyčištění chrome, ale vyčištění počítače.
  Znamená to tedy, že použitím této funkce dáme googlu svolení prohlédnout si náš počítač a podle uvážení z něj něco smazat?
  Anebo jde jen o chybu v překladu a funkce dělá jen to, co by měla – tedy kontroluje pouze chrome?
  Kontrola chromu by byla fajn. Ale celý pc bych googlu radši scanovat nenechal, nemluvě o tom, že bych mu určitě nechtěl dovolit automatické mazání něčeho z pc, co by se mu po kontrole nezdálo v pořádku.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.