Menu

Vážná obvinění proti Huawei: je její vlastní operační systém čistou kopií Androidu?

05.02.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Vážná obvinění proti Huawei: je její vlastní operační systém čistou kopií Androidu?

Vážná obvinění proti Huawei: je její vlastní operační systém čistou kopií Androidu? | foto: Consumer.huawei.com

Vážná obvinění proti čínskému výrobci: vlastní operační systém HarmonyOS je zjevně "poněkud drzou kopií" mobilního operačního systému Android od Google. Výrobce zatím tato obvinění nekomentoval.

Od roku 2019 společnosti Huawei výrazně ztěžuje život obchodní blokace ze strany vlády USA: vzhledem k rozhodnutí tehdejší vlády pod vedením Donalda Trumpa je s čínským koncernem v podstatě zakázáno obchodovat. Kromě výrobců čipů a dalšího hardwaru to platí i pro software. Zvlášť těžké dopady má zákaz obchodování s Googlem, který poskytuje operační systém pro mobilní zařízení, Android.

Od oznámení obchodního embarga Huawei pracuje na svém vlastním mobilním operačním systému, který je mimo oblast Číny označován HarmonyOS (a v Číně "HongmengOS" ). Podle informací serveru ArsTechnica však zjevně nejde o vlastní vývoj, ale o téměř identickou kopii operačního systému Android od Google.

Huawei: je vlastní operační systém HarmonyOS kopií Androidu?

harmonycopy

CEO obchodní skupiny Huawei pro spotřební elektroniku, Richard Yu, prezentuje nový operační systém z vlastní dílny. Dva roky poté výrobce čelí obviněním z plagiátorství. Na oficiální stanovisko Huawei se stále čeká. | Zdroj: Huawei.com

Důvodem tak závažného obvinění je skutečnost, že ve zdrojovém kódu HarmonyOS nejsou oproti Androidu žádné zásadní rozdíly. Je zajímavé, že na některých místech vývojáři údajně dokonce zapomněli z kódu vymazat výraz Android. Často se lze také setkat s označením HarmonyOS 10, i když by označení verze mělo ve skutečnosti být 2.0.

Navíc doposud není k dispozici už dříve ohlášený kompilátor ARK. Slibovanou konverzi aplikací pro Android nelze v tuto chvíli implementovat.

Samotný Huawei se k obviněním prozatím nevyjádřil.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení