Menu

Vědcům se povedla velká věc: cestování časem se možná jednoho dne stane realitou

25.03.2023 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Vědcům se povedla velká věc: cestování časem se možná jednoho dne stane realitou

Vědcům se povedla velká věc: cestování časem se možná jednoho dne stane realitou | foto: Siednji Leon/Unsplash

Cestování časem lidstvo fascinovalo od pradávna. Nedá spát ani vědcům, kteří v posledních dnech slavili první úspěch. Od možnosti otočit prstenem princezny Arabely a přesunout se do doby našich prapředků jsme sice ještě světelné roky daleko, nicméně první kroky byly zdá se učiněny.

Téma cestování v čase mají v oblibě nejen spisovatelé a filmaři. Způsoby jak na to zajímají i vědecké pracovníky. Nyní se se vědcům z Vídeňské univerzity a Institutu pro kvantovou optiku a informatiku (IQOQI) podařilo přimět jeden foton k cestování v čase. Své poznatky zveřejnili ve studii, kde popisují i metodiku.

Vědecký koncept lze zjednodušeně přirovnat k filmu nebo videu, které můžete přetáčet vpřed i vzad. Expertům se podařilo fotony přivést do předcházejících kvantových stavů, ale i do stavů budoucích. Přitom dokázali "přeskočit" mezistavy.

Foton cestuje časem: s lidmi to ale tak snadné nebude

ufo

Vědcům se podařilo foton vyslat na cestu časem. S lidskou posádkou to nebude tak jednoduché a zřejmě si ještě nějaký ten čas počkáme. | Zdroj: Karsten Bergmann/Pixabay

Ačkoliv se vědci shodují v závěru, že takových kvantových skoků by bylo možné dosáhnout i s většími částicemi, než jsou fotony, vyžadovalo by to obrovské úsilí. U tak komplexních bytostí, jakými jsou lidé, to ale bude trvat velmi dlouho. Pokud se to vůbec podaří.

Cestovatel v čase by se navíc musel nacházet v uzavřeném prostoru bez vnějších vlivů, což by přínos jeho cesty do jiného času zcela zničilo. Osoba by nemohla vstoupit do prostoru v jiném čase, ale musela by zůstat v uzavřeném systému.

Přesto se vědci shodují v tom, že tento objev má jeden velký přínos, a to v oblasti kvantových počítačů. Umožnil by totiž manipulaci se stavy qubitů v čase. Qubity jsou nejmenší výpočetní a informační jednotkou kvantového počítače. Je to jednotka kvantové informace, odvozená od jednoho bitu.

Na rozdíl od běžných bitů ale qubity mohou nabývat několika stavů současně. Prostřednictvím jejich "cestování v čase" by pak bylo možné napravit všechny vzniklé chyby.

Zdroj: Optica Publishing Group

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    pohádky

    V kvantovém světě platí jiné fyzikální zákony než v našem světě velkých rozměrů. Co je ve světě elementárních částic běžné nikdy nebude možné v našem světě, člověk není foton ;-)

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení