Menu

Velikonoční zajíček přináší nadílku malwaru

22.04.2011 10:23 | Redakce Chip + Přidat komentář
Velikonoční zajíček přináší nadílku malwaru

Velikonoční zajíček přináší nadílku malwaru | foto: CHIP

Společnost McAfee varuje uživatele před klikáním na odkazy a obrázky v nevyžádaných e-mailech...

Výzkumníci laboratoří McAfee Labs společnosti McAfee již zaznamenali celosvětové rozšíření podvodných velikonočních přání. Tyto zprávy obsahovaly odkazy na weby šířící malware. Zatím se tímto způsobem šíří především trojské koně kradoucí hesla. Počítačoví podvodníci jako vždy zneužívají aktuálních událostí nebo významných dní. Letošní Velikonoce přirozeně nejsou výjimkou. Podvodné e-maily mohou mít např. podobu elektronické pohlednice s motivy králíčků, kuřátek a vajíček. E-mail s uvedeným obrázkem provází např. text „Download Animated Greeting Here“ (Stáhněte si pozdrav v animované podobě).
Po kliknutí na odkaz se útočníci pokusí vzdáleně ovládnout počítač neopatrného uživatele a nainstalovat do něj malware. Dalším příkladem triků jsou e-maily
s textem „Easter Greetings from...“, přičemž útočníci do nich doplňují běžná křestní jména. Předpokládají, že uživatel někoho s tímto jménem zná, a e-mail proto minimálně otevře. (Podobná metoda byla již zaznamenána na Vánoce i Den sv. Valentýna.)

Obranou před těmito podvody je neklikat bezhlavě na obrázky nebo odkazy v e-mailech tohoto typu (a ve všech e-mailech od neznámých adresátů) a neotevírat soubory v jejich příloze. Pokud obdržíte e-mail v podobě elektronické pohlednice, podívejte se na adresu odesilatele, zda se opravdu jedná o legitimní web nabízející tyto služby.

Zkontrolujte, že máte v počítači nainstalován komplexní bezpečnostní software, jako je např. McAfee Total Protection, a ověřte, že je aktualizovaný. Nastavte si automatické aktualizace a pravidelné skenování počítače. Pokud máte obavu, že váš počítač může být infikován škodlivým softwarem, spusťte zdarma dostupnou kontrolu McAfee Security Scan Plus. V případě podezření na kompromitaci hesel je okamžitě změňte a kontaktujte provozovatele svého on-line bankingu a dalších kritických aplikací.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení