Menu
CHIP Speedtest

Vyšetřování Apple: výrobce iPhonu čelí dalšímu obvinění

05.03.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Vyšetřování Apple: výrobce iPhonu čelí dalšímu obvinění

Vyšetřování Apple: výrobce iPhonu čelí dalšímu obvinění | foto: 3D Animation Production Company/Pixabay

Opakovaně se objevují obvinění proti společnosti Apple, která  výrobci vytýkají mocenské postavení a praktiky nekalé soutěže vůči ostatním vývojářům. V této souvislosti bylo nyní zahájeno další vyšetřování Applu ve Velké Británii.

Po různých řízeních mimo jiné i v Evropské unii nyní zahájil vyšetřování Apple App Store i britský úřad pro ochranu hospodářské soutěže. CMA (Competition and Markets Authority) ve čtvrtek oznámil své rozhodnutí prověřit, zda Apple má dominantní postavení v oblasti prodeje aplikací na vlastních zařízeních a zda jej zneužívá pro nekalou soutěž s ostatními vývojáři.

Šetření bylo zahájeno na základě vlastních šetření úřadu a stížností vyšetřovatelů.

Roste kritika výše poplatků společnosti Apple

app-store

Mnozí vývojáři kritizují podmínky stahovací a prodejní platformy Apple App Store. | Zdroj: Parampreet Chanana/Pixabay

Už měsíce panuje jisté napětí mezi Apple a některými významnými vývojáři aplikací, jakými jsou například lídr v oblasti streamování hudby, Spotify, nebo vývojář her Epic (momentálně známý díky svému hitu Fortnite). Jedním z důvodů je 15 až 30% poplatek, který Apple vyžaduje při prodeji aplikací a digitálního zboží prostřednictvím své platformy pro stahování.

Dalším zdrojem nespokojenosti a kritiky je i skutečnost, že aplikace na mobilní zařízení, jakými jsou iPhony a iPady, lze stáhnout pouze z vlastní aplikační platformy, App Store. Apple se brání tím, že je to z důvodu kontroly aplikací pro zajištění bezpečnosti uživatelů.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.