Menu

Výtky Microsoftu: Office umožňuje sledování zaměstnanců

19.02.2021 18:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Výtky Microsoftu: Office umožňuje sledování zaměstnanců

Výtky Microsoftu: Office umožňuje sledování zaměstnanců | foto: Gerd Altmann/Pixabay

Microsoft čelí kritice. Důvodem je jeho analytický nástroj »MyAnalytics«, který shromažďuje různé informace o používání aplikací sady Office. U expertů, zabývajících se ochranou osobních údajů, to vyvolává obavy, že by vedoucí pracovníci mohli sledovat své podřízené.

Technologický koncern Microsoft čelí vážným obviněním. Týkají se využívání Office 365 a obsaženého nástroje MyAnalytics. Jak poukazují někteří experti, data mohou zaměstnavatelé zneužít ke špehování zaměstnanců. Data shrnují informace nejen o tom, jak produktivní je konkrétní zaměstnanec, ale také to, jak často je v kontaktu s ostatními, nebo jak rychle odpovídá na dotazy.

Údaje o zaměstnancích jsou v tomto nástroji anonymizovány. Přesto ale vedoucí týmů mají k datům stále přístup a mohou je využívat jako nástroj pro další rozhodování. V poslední době se také objevují obavy ohledně takzvaného skóre produktivity, které hodnotí výkonnost jednotlivých zaměstnanců. Microsoft data anonymizoval až po upozornění expertů, zabývajících se ochranou osobních údajů.

Jak se zabraňuje shromažďování osobních údajů?

myanalytics

Sleduje Microsoft prostřednictvím nástrojů sady Microsoft 365 příliš mnoho osobních údajů? | Zdroj: Microsoft 365

Pro zaměstnance v tuto chvíli neexistuje žádný způsob, jak by mohli vznést proti tomuto shromažďování informací námitky. Pouze samotní vedoucí týmů mají možnost zprávy nezobrazovat, případně deaktivovat. Stále ale není jasné, zda nejsou v takových případech data i nadále shromažďována na pozadí, aby byla v případě reaktivace využitelná k okamžitému poskytnutí analýz.

Zůstává otázkou, jak na tato obvinění Microsoft zareaguje. Poté, co firma už díky anonymizaci zúžila skóre produktivity, bude také možné revidovat celý nástroj.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení