Tip: Jak je váš počítač výkonný?
S pomocí nástrojů, vestavěných ve Windows 10 a 11, můžete snadno zjistit výkon klíčových…
Webové a mobilní aplikace se podruhé utkají v soutěži Společně otevíráme data | foto: CHIP
Fond Otakara Motejla spouští druhý ročník soutěže, která oceňuje nejlepší aplikace postavené na otevřených datech. Autoři mohou hlásit své aplikace do 31. října 2014, vítězové získají finanční i věcné ceny.
Soutěžící také mohou využít odborné konzultace mentorů předních IT společností, které jsou partnery soutěže.
Státní úřady, kraje i města postupně zpřístupňují informace ve strukturovaných a strojově čitelných formátech, které umožňují další využití. Cílem soutěže, jejíž podmínky najdete na www.otevrenadata.cz, je podpořit tento trend a ocenit kvalitní aplikace, které na otevřených datech vytváří nové služby prospěšné pro veřejnost. Mezi loňskými vítězi byl například projekt Fondy EU mapující příjemce eurodotací či portál Najdi-lékárnu, který umí najít nejbližší lékárnu a porovnat ceny léčiv.
“První ročník soutěže ukázal, že aplikace vytvořené na otevřených datech umí usnadnit život občanům či třeba zprůhlednit hospodaření institucí. I letos proto chceme inspirovat nejen vývojáře k novým projektům, ale především další veřejné úřady, aby svá data otevřely,” říká manažer Fondu Otakara Motejla Jiří Knitl.
Pro starosty, úředníky i programátory českých úřadů proto Fond Otakara Motejla nyní vydal přehlednou příručku Jak otevírat data, která představuje celý proces uvolňování dat od prvotního plánování, jaké informace zveřejnit, přes výhody i úskalí různých způsobů publikace až po údržbu dat a jejich vyhodnocení. Příručka je zdarma k dispozici online i v tištěné podobě.
Zpřístupňování dat veřejné správy podporují i české firmy, a řada z nich se proto letos rozhodla stát se partnerem soutěže Společně otevíráme data. “Zpřístupňování dat považujeme za velice důležité. Aplikace, které byly úspěšné v loňském roce, ukázaly, jak mohou takové projekty přispět ke zlepšení situace a upozornit na nečekané souvislosti. Díky nim lépe rozumíme tomu, co se kolem nás děje,” uvádí Ondřej Filip, ředitel společnosti CZ.NIC, která je společně s Nadací Vodafone generálním partnerem akce.
Soutěž podporují také ABRA Software, Deloitte, Dobrý web, Huawei, Keboola, Microsoft a Red Hat, které poskytnou nejen věcné ceny, ale všem soutěžícím nabízí i technickou podporu a konzultace v oblasti digitálních médií.
“Otevřená data dlouhodobě podporujeme. A tak je jen logickým krokem, že podpoříme i soutěž o nejlepší aplikaci nad otevřenými daty. Těšíme se, jaké nápady a realizace ze soutěže vzejdou, jak pomohou data dostat k veřejnosti zase o kus blíž”, říká Jaroslav Řasa, zakladatel ABRA Software.
S pomocí nástrojů, vestavěných ve Windows 10 a 11, můžete snadno zjistit výkon klíčových…
Webová stránka CalcMaps rozšiřuje tradiční Mapy Google o několik užitečných on-line nástrojů,…
Od vydání systému Windows 10 mohou aplikace generovat vyskakovací oznámení, která uživatele…
Nesprávně skladované akumulátory mohou nejen zbytečně ztrácet svoji kapacitu, ale v nejhorším…
V první prodejně Coop v Berouně byla nasazena umělá inteligence. Má zajistit efektivnější…
Chatbot Bing od Microsoftu využívá naplno technologie OpenAI a nyní umožňuje i vytvářet…
Nesprávně skladované akumulátory mohou nejen zbytečně ztrácet svoji kapacitu, ale v nejhorším…
Tuhle otázku si vědci, literáti i filozofové kladou už od prvních úvah a pokusů s umělou…