Menu

WhatsApp smazal více než dva miliony účtů: brání se nedodržování podmínek

09.08.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
WhatsApp smazal více než dva miliony účtů: brání se nedodržování podmínek

WhatsApp smazal více než dva miliony účtů: brání se nedodržování podmínek | foto: Gerd Altmann/Pixabay

Společnost WhatsApp se brání proti uživatelům, kteří soustavně nedodržují jeho podmínky. Podle aktuálních zpráv messenger během jednoho měsíce smazal asi dva miliony účtů.

WhatsApp přijímá opatření po celém světě a odstraňuje účty, které nesplňují pravidla messengeru. V pozadí nejsou části nových podmínek užívání služby, které se objevily na jaře. Jde spíš o uživatele, kteří posílají nadprůměrné množství zpráv a porušují tak pravidla aplikace.

Messenger se zabývá spamovými účty, které vykazují nápadně vysokou aktivitu nebo počet zpráv. V roce 2018 společnost WhatsApp zavedla pro přeposílané zprávy limit. Píše o tom na svém webu faq.whatsapp.com v příspěvku "Informace o limitech přeposílání zpráv". Pokud je počet překročen, společnost WhatsApp zasáhne. Algoritmus porovnává chování příslušných účtů a v závislosti na objemu zpráv se rozhoduje, zda jde o spamové účty, či nikoliv.

WhatsApp postupuje nekompromisně: spamové účty jsou blokovány

wadelaccounts

Odstraněnými účty jsou velmi pravděpodobně falešné účty a účty, které byly zneužívány ke spamování. | Zdroj: Pete Linforth/Pixabay

Obecně se dá předpokládat, že po dosažení limitu přeposlaných zpráv se jedná o spamové účty, které například odesílají zprávy s odkazy na externí webové stránky apod. V současné době tomu tak je: od poloviny května do poloviny června byly zablokovány více než dva miliony účtů, uvádí BBC ve svém příspěvku "WhatsApp blocks two million Indian accounts". Upřesňuje, že všechny zablokované účty pocházejí z Indie. Ta je se svými 400 miliony účtů největším trhem aplikace WhatsApp.

Současné blokování ale není ojedinělým případem: jak uvádí BBC dále, WhatsApp aktivně bojuje proti osmi milionům spamů a falešných účtů měsíčně. Cílem je zabránit řetězovým dopisům, šíření falešných zpráv a dalšímu nežádoucímu obsahu.

Přísný postup proti řetězovým dopisům, spamu a dalšímu škodlivému obsahu

Pokud ale patříte k těm, kdo denně sdílejí nespočet zpráv s přáteli a rodinou, můžete aplikaci WhatsApp bez obav používat i nadále. Je nepravděpodobné, že by ostatní přeposílali vaše zprávy tak často, aby je aplikace WhatsApp označila jako spam. Často odesílané zprávy však můžete rozpoznat sami: WhatsApp je označí dvojitou šipkou a štítkem "Často předávané". To znamená, že zpráva byla odeslána na více než pět chatů.

Bez ohledu na šíření řetězových dopisů a další nežádoucí aktivity se ale přesto může stát, že WhatsApp účet zablokuje. Pokud k tomu dojde omylem, můžete službu kontaktovat a nechat si vše zkontrolovat. V budoucnu to bude ještě snazší díky možnosti přímo v aplikaci.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení