Menu

Windows 10 S na scéně: Je to skutečně nový operační systém?

02.05.2017 21:14 | Josef Mika + Přidat komentář
Windows 10 S na scéně: Je to skutečně nový operační systém?

Windows 10 S na scéně: Je to skutečně nový operační systém? | foto: CHIP

Microsoft představil novou verzi Windows  - Windows 10 S, která může být chápána jako útok na Chrome OS od Googlu. Windows 10 S je zaměřen speciálně na studenty. Dobrý výkon je zčásti vykoupen některými omezeními softwaru.

Se systémem Windows 10 S Microsoft představil nový operační systém, který má najít využití zejména v oblasti vzdělávání. Jedná se o zeštíhlenou verzi Windows 10, která je kompatibilní s programy z Windows Store. Instalace dalších aplikací není možná; Windows 10 S by ale měl při pokusu o stažení automaticky nabídnout alternativu z Windows Store.

Windows 10 S se dají nejen startovat rychleji než jejich velký bratr, ale díky zaměření na nativní Windows aplikace také zaručují trvale svižné fungování. Microsoft při prezentaci několikrát zdůraznil, jak dobře by se Windows 10 S hodily pro vzdělávací instituce. Není divu, protože v rámci vzdělávacího sektoru v USA už mezitím mnoho škol přešlo na Google Chromebooky, které běží na vlastním operačním systému Chrome OS. Windows 10 S lze tedy chápat jako odpověď na pokračující úspěch Googlu s Chrome OS ve školách.

Vhodné notebooky by měly následovat

Microsoft v rámci představení Windows 10 S avizoval řadu nových notebooků, které se objeví v létě a mají být k dostání za ceny začínajícími na 189 dolarech.

Další zajímavosti: Nový operační systém bude od počátku dodáván se speciální edicí hry Minecraft, kromě toho prý bude možné upgradovat z Windows 10 S na verzi Windows 10 Pro. Snad jedna z největších slabin: Kdo bude používat systém Windows 10 S, ten se neobejde bez prohlížeče Edge; ve Windows Store zatím nejsou k mání ani Firefox ani Google Chrome.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení