Menu
CHIP Speedtest

Windows 10: uživatelé jedné z verzí by nyní měli reagovat rychle

05.01.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Windows 10: uživatelé jedné z verzí by nyní měli reagovat rychle

Windows 10: uživatelé jedné z verzí by nyní měli reagovat rychle | foto: Microsoft/Windows 10

V oblasti operačních systémů je nespornou celosvětovou jedničkou Windows 10. Existuje ale spousta různých verzí, protože Microsoft vydává hlavní aktualizace dvakrát ročně. Poměrně nová aktualizace, Windows 10 20H2 (říjnová), začala poměrně dobře. Sedm procent všech uživatelů Windows 10 by ale nyní mělo aktualizovat co nejrychleji.

Windows 10 jsou nejrozšířenějším operačním systémem, neexistuje ale něco jako "jedna verze Windows". Microsoft dodává nové verze dvakrát ročně, a ty jsou poté podporovány přibližně 18 měsíců. U firemních zákazníků je to ještě déle.

To má za následek poměrně roztříštěný trh různými verzemi, které uživatelé stále provozují. Analýzy reklamní platformy AdDuplex, která zkoumá více než 80 tisíc PC s Windows každý měsíc, ukazují, které verze Windows 10 jsou mezi uživateli nejvíce rozšířené.

Stáhněte si: Nástroj na vytváření médií

mediacreationtool-logo

Nástroj pro vytváření médií pro Windows 10 20H2 (říjnová aktualizace) # 19042.631

CHIP hodnotí Velmi dobrý

„Nástroj pro vytváření médií“ (Windows Media Creation Tool) od společnosti Microsoft umožňuje stahování a instalaci systému Windows 10, včetně nejnovější aktualizace z října 2020. Je praktický pro nové instalace a aktualizace systému Windows.

Stáhněte si

Rozložení Windows 10: používají se tyto verze

windows101

Windows 10 verze 2004 je stále nejpoužívanější. | Zdroj: analýza AdDuplex za období prosinec 2020

Nejčastěji se na počítačích s Windows 10 stále vyskytuje květnová aktualizace z loňského roku, tj. Windows 10 2004. Její podíl se pohybuje kolem 40 procent. Novější říjnová aktualizace se ve srovnání s prvním měsícem své existence poměrně slušně rozrostla a nyní je instalována na 13,6 procentech systémů. Úctyhodný výsledek i přestože panuje obecný názor, že přístup Microsoftu k distribuci aktualizací je spíš konzervativní.

Kuriozitou je, že podzimní aktualizace z roku 2019 čili Windows 10 1909 stále mezi uživateli koluje a je instalována na přibližně 33,2 procentech všech počítačů. Na druhou stranu Windows 10 1903 pomalu vyklízí pole, z 10,2 procenta klesl na 7,1 procent. To ale není žádným překvapením. Podpora této verze vypršela v prosinci a uživatelé jsou stále častěji vyzýváni k přechodu na novější verzi.

Stáhněte si: Windows 10 Update Assistant

updateassistant-logo

Průvodce aktualizací systému Windows 10

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Pomocí nástroje společnosti Microsoft „Průvodce aktualizací Windows 10“ můžete aktualizovat počítač na nejnovější verzi systému Windows 10, update z října 2020.

Stáhněte si

Uživatelé Windows 10 by měli být opatrní

Hned dvě verze Windows 10 jsou používanější, než nejnovější říjnová aktualizace z podzimu 2020. Není důležité, aby uživatelé měli instalovanou vždy nejnovější verzi Windows 10, ale verzi, která je stále podporována. To je případ většiny uživatelů.

Opatrní by měli být uživatelé Windows 10 verze 1903. Podle statistik ji má stále zhruba sedm procent všech uživatelů Windows 10. Její podpora ale v prosinci skončila. Je tedy nanejvýš vhodné co nejdříve upgradovat na novější verzi. Po ukončení podpory se starší verze Windows stávají více zranitelnými a mohou být častějšími cíli útoku hackerů, zneužívajících jejich bezpečnostní slabiny.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    software

    Dříve člověk udělal dvakrát klik a dostal se k tomu co chtěl, teď udělá kliků padesát a stále tam není, pěkná šaškárna, taky by mohli udělat něco více efficient, pak by to stálo za to a ne vše rozkouskovat na neužitečné věci přidělávat práci.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.