Menu

Windows 11 zdarma: jak získat bezplatnou aktualizaci z Windows 10

08.07.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Windows 11 zdarma: jak získat bezplatnou aktualizaci z Windows 10

Windows 11 zdarma: jak získat bezplatnou aktualizaci z Windows 10 | foto: Arek Socha/Pixabay

Windows 11 je oficiálním nástupcem systému Windows 10, ale stále je kolem nových oken spousta otázek. Kolik bude novinka stát, jaké jsou možnosti upgradu a existuje také způsob, jak získat Windows 11 zdarma? Odpovídáme na nejdůležitější z nich, týkající se cen a bezplatných aktualizací systému Windows 11.

Microsoft představil Windows 11 a plánuje vydat hotovou verzi nového operačního systému do konce roku 2021. Jedna z nejzajímavějších otázek zní: budou Windows 11 k dispozici zdarma jako aktualizace? Ano. Pro uživatele systému Windows 10 bude upgrade na Windows 11 zdarma. Alespoň tak to Microsoft vysvětluje na svých centrálních webových stránkách systému Windows 11 (microsoft.com/cs-cz/windows/windows-11).

Existují však určitá omezení a jedno z nich v současné době mnoho uživatelů systému Windows rozčiluje. Microsoft totiž upřesňuje: "Aktualizovat však lze pouze počítače se systémem Windows 10, které používají nejnovější verzi systému Windows 10 a splňují minimální hardwarové specifikace."

Požadavky na bezplatný přechod na systém Windows 11

whynotwin11

Zda je váš systém vhodný pro nasazení systému Windows 11 si můžete otestovat předem. | Zdroj: WhyNotWin11

Aby bezplatná aktualizace na Windows 11 koncem roku 2021 fungovala, je třeba splnit dvě podmínky:

Aktuální Windows 10: jak informuje Microsoft, Windows 11 nebudou k dispozici prostřednictvím automatické aktualizace, ale uživatelé ji budou muset aktivně vyhledat. To není tak hrozné. Stačí v nastavení v části »Aktualizace a zabezpečení« kliknout na možnost »Zkontrolovat aktualizace«. Pokud je pro vás systém Windows 11 připraven, informuje o tom oznámení. V kladném případě pak stačí jen kliknout na tlačítko »Stáhnout a nainstalovat«. Jedná se tedy o stejný způsob, jako aktivní kontrola aktualizací funkcí systému Windows 10. Aby se ale zobrazil systém Windows 11, musíte mít aktuální verzi systému Windows 10 21H1. Tu můžete instalovat například prostřednictvím nástroje Windows 10 Update Assistant.

Odpovídající hardware: hardwarové požadavky jsou složitější. Společnost Microsoft nastavila pro Windows 11 o něco vyšší laťku, než u systému Windows 10. Znamená to, že ne každý systém, na kterém běží Windows 10, zvládne aktualizaci na Windows 11. Tyto systémy samozřejmě také zpočátku nelze aktualizovat zdarma. Minimálně Windows 10 nezobrazí ve službě Windows Update žádnou možnost upgradu na Windows 11. Zda je váš hardware vhodný pro Windows 11, můžete otestovat pomocí bezplatného programu WhyNotWin11.

whynotwin11-logo

WhyNotWin11 v2.2.4

CHIP hodnotí Dobrý

Praktický freeware ukáže, zda je vaše PC kompatibilní s Windows 11.

github.com/rcmaehl/WhyNotWin11

 

Bezplatná aktualizace také pro Windows 7 a Windows 8.1?

freeupdate

Pomocí různých oklik můžete na Windows 11 přejít i z Windows 7. | Zdroj: Windows 11

V případě Windows 10 je otázka bezplatného upgradu na Windows 11 vcelku jasná. Ale co starší verze, jakými jsou Windows 7 nebo Windows 8.1, které nejsou ve FAQ Microsoftu ohledně Windows 11 zmíněny? Technicky je stále možná bezplatná aktualizace těchto verzí na Windows 10, a pokud instalujete jejich nejnovější verzi a máte dostatečný hardware, budete moci aktualizovat i na Windows 11. Díky této malé objížďce by tedy měl být možný bezplatný upgrade i pro starší verze Windows.

Zda bude moci Windows 11 nainstalovat také přímo na základ Windows 7 nebo Windows 8.1, a zda Windows 11 při nové instalaci akceptují aktivační klíče starších verzí Windows, se teprve uvidí. První pokusy v tomto směru jsou ale slibné. Zatím je však příliš brzy na to, aby se dalo říci, že Microsoft tento krok dotáhne až do finální verze Windows 11.

Cena Windows 11 je prozatím neznámá

w11hw

Při zakoupení nového hardwaru budou nová Windows 11 už jejich předem instalovanou součástí. | Zdroj: Microsoft

U všech diskuzí o bezplatných aktualizacích bychom neměli zapomínat na to, že ani Windows 10 nejsou jednoduše k dispozici zdarma. Bezplatně jsou poskytovány pouze uživatelům, kteří si zakoupili jiný systém Windows. Jinak se licence na Windows 10 normálně prodává a u Windows 11 tomu nebude jinak.

Pokud si kvůli systému Windows 11 budete muset koupit nový hardware, v ceně budete mít i licenci operačního systému. Kolik budou stát plné licence Windows 11, ale Microsoft prozatím nevysvětlil.

Bezplatné používání Windows 11

windowsinsider

Systém Windows 11 můžete získat s předstihem prostřednictvím kanálu Dev Channel programu Windows Insider. | Zdroj: Windows 10/Nastavení

V současné době existuje pouze jeden způsob, jak používat systém Windows 11 zdarma a legálně. Je třeba se zaregistrovat jako člen programu Windows Insider a v kanálu Dev Channel si stáhnout a nainstalovat předběžnou verzi.

U plné verze Windows 11 budou pravděpodobně tyto možnosti:

Windows Update: z Windows 10 se přechází na Windows 11 prostřednictvím služby Windows Update, která vyžaduje, aby uživatelé výslovně zkontrolovali aktualizace, stáhli a nainstalovali systém Windows 11, jakmile bude k dispozici.

Nástroje Microsoftu: v systému Windows 10 Microsoft poskytuje dva nástroje, které fungují vně služby Windows Update a slouží k načítání aktualizací funkcí. Asistent pro aktualizaci systému Windows 10 (Update Assistant) a Nástroj pro tvorbu médií. Zda budou tyto dva nástroje k dispozici i pro Windows 11, není jasné. Už nyní ale tušíme, že Microsoft v tomto směru něco nabídne pro zkušené uživatele, kteří chtějí mít Windows 11 co nejdříve.

Soubory ISO: Microsoft také aktivně poskytuje pro Windows 10 soubory ISO. Nelze očekávat, že by tato strategie byla u systému Windows 11 změněna. Proto by mělo být možné stáhnout soubory ISO systému Windows 11 a následně je použít k nové instalaci nebo k aktualizaci.

updateassistant-logo

Průvodce aktualizací systému Windows 10 

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Pomocí nástroje společnosti Microsoft „Průvodce aktualizací Windows 10“ můžete aktualizovat počítač na nejnovější verzi systému Windows 10, update z května 2021.

https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10
mediacreationtool-logo

Nástroj k vytvoření média pro Windows 10 21H1

CHIP hodnotí Velmi dobrý

„Nástroj k vytvoření média“ (Windows Media Creation Tool) od společnosti Microsoft umožňuje stahování a instalaci systému Windows 10, včetně nejnovější aktualizace z května 2021. Je praktický pro nové instalace a aktualizace systému Windows.

https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10

 

Systém Windows 11 funguje zdarma

Ve většině případů by uživatelé měli mít možnost získat systém Windows 11 zdarma. To platí zejména pro uživatele Windows 10. Na to, jak moc vážně to Microsoft myslí s hardwarovými požadavky, si budeme muset ještě počkat.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  dick

  suck my balls

  Reagovat na komentář

  parada chci to stahnout

  parada windows11

  Reagovat na komentář

  "KOMPAKTIBILITA"

  Správne: KOMPATIBILITA
  ;-)

  Reagovat na komentář

  Praktický freeware ukáže, zda je vaše PC kompatibilní s Windows 11

  Praktický freeware <https://github.com/…/WhyNotWin11> ukáže, zda je vaše PC kompatibilní s Windows 11, ale dal som ho predtym otestovat cez www.virustotal.com a bohuzial, naslo tam jednu virusovu nezrovnalost:
  Antivirak „Sophos“ nasiel toto: „Generic ML PUA (PUA)“…

  • Je to OK?

  Reagovat na komentář

  kompaktibilita

  Zajímala by mě kompaktibilita za prvé s ovladači periferií a za druhé se softwarem, který běží na Win třeba od verze XP nahoru.

  Reagovat na komentář

  Každého věc

  Reakce na Martin: Asi protože je to každého věc a taky proto že MS potřebuje uživatele k tomu aby se mu vrátili mušky které opravuje z běžného používání. ;)

  Reagovat na komentář

  K tomu programu na ověření kompatibility na Vinšová 11

  Nechápu proč mi ukazuje že v počítači je 3 jádro + 6 vláken když mám v PC ryzen 2600

  Reagovat na komentář

  Reakce na Trupka: je naivní myslet si, že kdybych to byl cíl MŠ, tak že to daaaavno nedělá ;)

  Reagovat na komentář

  Pro šmírovaní bude potřeba

  Je třeba pořádně propagovat, ať je koho šmírovat přes kameru.

  Reagovat na komentář

  Není potřeba

  Vždycky mě zarážela mentalita lidí, kteří musí aktualizovat hned na nejnovější verze. Proboha proč vy testovací muly? Já mám naopak aktualizace na nové verze odložené co nejdále to jde, takže se mi do pc instalují již ověřené a bezproblémové ver­ze.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení