Menu

Windows: proč byl odstraněn zvuk, provázející spouštění

04.06.2021 16:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Windows: proč byl odstraněn zvuk, provázející spouštění

Windows: proč byl odstraněn zvuk, provázející spouštění | foto: Hans Lohrmann/Pixabay

Od verze systému Windows 8 zmizela charakteristická zvuková znělka, která pokaždé provázela jeho spouštění. Bývalý zaměstnanec Microsoftu nyní odhalil, jak k tomu došlo a co bylo důvodem.

Jensen Harris, který byl po mnoho let zodpovědný za systém Windows jako ředitel programového managementu, promluvil ve videu na YouTube. Tématem jeho příspěvku je zvuk při spuštění systému Windows. Mnozí uživatelé si na něj vzpomenou ještě z dřívějších dob systému Windows XP. Od systému Windows 8 je však systém při spuštění tichý. Rozhodnutí, za kterým pravděpodobně stál právě Harris.

Ve svém videu totiž prozrazuje, že si postupně uvědomoval, jak moc může být zvuk při spouštění Windows rušivý. Od doby verze Windows 8 lidé začali stále více používat notebooky. Uživatelé chtěli ve veřejných prostorách nerušeně pracovat a zvuk při spouštění operačního systému by byl kontraproduktivní a mohl vést k nepříjemným situacím.

Windows: v moderních verzích byl už zvukový projev odstraněn, ale můžete si jej vrátit zpět

| Zdroj: YouTube/Jensen Harrris, "Why I Killed the Windows Startup Sound"

K definitivnímu rozhodnutí skončit se zvukem spouštění Windows nakonec vedla situace z Harrisova osobního života. Krátce po narození jeho dítěte si jednoho večera sedl ke svému notebooku a chtěl ho zapnout. Jen si nebyl jistý, jestli předtím při posledním vypnutí vypnul zvuk. Kdyby to neudělal, riskoval by vzbuzení dítěte hlasitými famfárami startujících oken. A představa, že bude muset svého potomka znovu uspávat, rozhodla. Krátce poté dal svému týmu pokyn, aby ze systému Windows 8 zvuk spouštění odstranil.

Pokud vám ale zvuk při spouštění Windows chybí, dá se znovu aktivovat. Výchozí znělku lze dokonce nahradit jiným hudebním souborem. Pokud byste si to chtěli vyzkoušet, stačí v položce registru »HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Authentication/LogonUI/BootAnimation« změnit hodnotu parametru »DisableStartupSound« z 1 na 0. Po potvrzení OK a restartu Windows 10 byste měli opět slyšet zvukový doprovod jejich spouštění.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Mě by hlavně zajímalo...

  …jakého vepřového trotla a proč napadlo v první řadě tam tu uřvanou hrůzu vůbec dát. Neznám nikoho, kdo by jako úplně první věc na novém stroji nenastavoval schéma BrzZvuku.

  Reagovat na komentář

  Windows: proč byl odstraněn zvuk

  Perfektní návod pro GEEKY. Já jako BFU (blbec) jsem ve Windows 10 v nastavení systémových zvuků pouze zaškrtnul „Přehrát zvuk při spuštění systému Windows“
  zatím co jsem se mohl složitě, podle vašeho návodu, prokousávat registrem.
  Netuším jak to je ve Windows 8, neboť ty jsem přeskočil. Hezký den.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení