Menu

Windy Maps - Seznam a jejich Mapy míří do světa

10.10.2017 14:09 | Aleš Přistál + Přidat komentář
Windy Maps - Seznam a jejich Mapy míří do světa

Windy Maps - Seznam a jejich Mapy míří do světa | foto: CHIP

Seznam.cz vykročil s mapovou novinkou za hranice České republiky. Lidem nabízí cizojazyčnou mobilní aplikaci s názvem Windy Maps.

Aplikace Windy Maps je primárně určena zahraničním turistům. Nabízí snadnou orientaci kdekoliv ve světě, a to i bez připojení k internetu. Bez něj si v aplikaci mohou lidé ve stažené mapě vyhledávat či naplánovat výlet pěšky, na kole anebo autem. Na zajímavá místa v okolí je navíc dovede navigace určená pro všechny zmíněné druhy dopravy. To vše Windy Maps nyní nabízejí zcela zdarma majitelům telefonů s operačními systémy Android a iOS. Celý projekt začal vznikat v prosinci minulého roku.

Impulsem pro vznik Windy Maps byla zpětná vazba od lidí samotných. Kromě českých dotazů enormně přibývalo také cizojazyčných podnětů. To přivedlo Seznam.cz k myšlence vytvořit turistické mapy, které v anglickém jazyce může zpřístupnit lidem z celého světa. Vůbec poprvé tak nabídne hledání, plánování i navigaci fungující i bez připojení k internetu v jiném jazyce, než je čeština. Navíc navigace je určená i pro auta a můžete si vybrat, zda vás má vést kratší či rychlejší cestou, podobně jako si na kole vyberete, zda chcete jet po silnicích, nebo vyrazit za dobrodružstvím mimo cesty , upřesňil Jakub Faifer, produktový manažer Mapy.cz. Windy Maps uživatelům nabízí možnosti, jak vyhledat atraktivní místa v okolí nebo poskytne tipy na zajímavé výlety, ať už pěšky, na kole nebo autem. Samozřejmostí je i doporučování nejbližších restaurací, hotelů či zastávek veřejné dopravy. Pro praktické využití je možné si stáhnout offline mapy světa po jednotlivých státech, u datově obsáhlých zemí lze zvolit jen regiony. Podobně jako tomu je u aplikace Mapy.cz, si tak lidé mohou do mobilu uložit pouze konkrétní oblast kdekoli na světě, kam se vydávají na cesty.

Nejaktuálnější data na světové úrovni

Ať už se vydají zahraniční turisté například na pracovní cestu do Čech, nebo se rozhodnou podniknout cestu kolem světa, s mobilní offline aplikací Windy Maps se velmi rychle zorientují a rozhodně se neztratí. Podobně jako Mapy.cz i Windy Maps používají stejný mapový podklad a data. Díky tomu se mohou navzájem doplňovat, a tím pádem lidem poskytovat ještě lepší data. Nejenže mapové podklady všech zemí světa (vyjma České republiky a Slovenska) stojí na datech z Open Street Map (OSM), ale aplikace využívá i další veřejně dostupná otevřená data či technologie. Příkladem je využívání dat z online encyklopedie Wikipedie, která se lidem zobrazí u konkrétních bodů zájmu v mapě, nebo Wikidata, která umožňují rychlý překlad právě třeba informací z Wikipedie do požadovaného jazyka.

Kromě těchto dat Windy Maps využívají i data o jízdních řádech v zemích a městech, které je nabízí v otevřených strojově čitelných formátech. Proto se s Windy Maps v Londýně lidé dozví nejen informace o Big Benu, ale mohou si k němu i zjistit cestu veřejnou dopravou díky funkci plánovač a propojení Windy Maps s aplikací Jízdní řády.

Tým aplikace Windy Maps ale nevyužívá jen otevřená data. Hledá i partnery, jejichž data usnadní turistům cestování. Proto se v rámci doporučování nejvhodnějšího ubytování dohodli tvůrci Windy Maps s rezervačním portálem Booking.com a v aplikaci se již brzy objeví informace o tam nabízených 1 476 702 možnostech ubytování ve 228 zemích a teritoriích.

Z budoucích plánů můžeme prozradit, že Windy Maps chtějí jít mnohem dál s možnostmi offline plánování výletů. Zaměří se především na obohacování jednotlivých tras o reálná data celosvětové komunity turistů.

Nová aplikace je k dispozici na všech mobilních telefonech s operačními systémy AndroidiOS v anglickém jazyce. Do budoucna jsou v plánu ještě další jazykové mutace a dostupnost i pro zařízení s Windows 10 a webové prohlížeče.

S aplikací Windy Maps se můžete blíže seznámit a stáhnout si ji na windymaps.com.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení