Menu

Xiaomi si může oddechnout: americká vláda odstranila výrobce z černé listiny

20.05.2021 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Xiaomi si může oddechnout: americká vláda odstranila výrobce z černé listiny

Xiaomi si může oddechnout: americká vláda odstranila výrobce z černé listiny | foto: aman ansari/Pixabay

Dobrá zpráva pro Xiaomi: podle aktuálních informací americká vláda odebrala výrobce z "černé listiny", na které se mimo jiné stále nachází konkurenční Huawei. Pro Xiaomi to není jediný pozitivní signál v tomto měsíci.

Americká vláda a společnost Xiaomi údajně dosáhly dohody, která čínskou společnost vyřadí z černé listiny v USA. Podle podání k americkému soudu nyní americké ministerstvo obrany potvrdilo, že konečné nařízení o vyřazení společnosti Xiaomi z černé listiny "by bylo vhodné".

Ve výňatku ze spisu se dále uvádí, že "strany se dohodly na dalším postupu, který by tento spor ukončil bez nutnosti dalšího sporného projednávání". Předpokládá se, že podmínky budou projednány a společný návrh bude zveřejněn 20. května.

Xiaomi: nejde o jedinou dobrou zprávu pro výrobce

xiaomistopblacklisted

Za současného stavu se Xiaomi nebude muset do budoucna obávat dodávek od amerických společností. | Zdroj: aman ansari/Pixabay

Počátkem ledna se společnost Xiaomi dostala na černou listinu Trumpovy administrativy, která ji obvinila z toho, že je "komunistickou čínskou vojenskou společností". Toto uvedení by znamenalo, že američtí investoři by nemohli do budoucna investovat do společnosti Xiaomi a společnost by byla vyřazena z amerických burz.

Čínský výrobce si ale ztěžoval, že je nezávislou zalistovanou společností a nepřátelskému kroku ze strany americké administrativy se bránil. Federální soudce ve Washingtonu zakázal ministerstvu obranu omezovat americké investice do čínského výrobce. Američtí investoři tak mohli i nadále akcie Xiaomi nakupovat.

V březnu se na stranu Xiaomi postavil i americký okresní soudce, Rudolph Contreras. Uvedl, že zařazení výrobce na seznam firem údajně napojených na čínskou armádu jej zbavuje práv na spravedlivý proces. Podle jeho slov je "soud poněkud skeptický k tomu, že jsou skutečně ohroženy vážné zájmy národní bezpečnosti."

A to není jediná dobrá zpráva pro Xiaomi v tomto měsíci, protože nedávno zveřejněné informace o podílu na trhu chytrých telefonů odhalily, že Xiaomi v 1. čtvrtletí 2021 v Evropě předstihlo Apple a je nyní na druhém místě.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení