Menu

Z mobilních sítí začne mizet 3G technologie

08.02.2021 14:39 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Z mobilních sítí začne mizet 3G technologie

Z mobilních sítí začne mizet 3G technologie | foto: Chip

Vysílače se zastaralou 3G (UMTS) technologií začnou v letošním roce u nás nahrazovat modernější 5G sítě. Rychlost internetu v mobilu se zvýší. Operátorům umožní technologická inovace poskytnout kvalitnější služby zákazníkům a významně zvýšit datové rychlosti a objem přenášených dat.

V tomto roce u nás začne docházet k nahrazování zastaralé vysílací technologie 3G novou rychlou 4G a 5G technologií. Jestliže v nejmodernějších 5G sítích dosahuje rychlost internetu až 1000 Mb/s, ve 3G sítích je to typicky kolem 10 Mb/s.

Většina zákazníků si změny technologie nevšimne. Jejich telefon pro mobilní internet totiž automaticky využívá a nadále bude využívat aktuálně provozovanou 4G (LTE), případně nejnovější 5G síť. „Výměna anebo přeladění vysílačů bude probíhat postupně. Každý operátor, v okamžiku, kdy to bude pro jeho zákazníky aktuální, představí vlastní nezávislý časový plán obnovy a bude informovat zákazníky, kterých by se mohla změna dotknout,“ říká Jiří Grund, výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí.

I po vypnutí 3G sítě se lidé se svým starým telefonem bez problému dovolají a budou moci přijímat SMS. Hlasové volání a SMS totiž na 99% území ČR zajišťuje ještě starší technologie 2G, které se plánovaná obnova netýká. Stejně tak vypnutí 3G sítí žádným způsobem neohrozí dostupnost tísňových volání, včetně např. e-callu (nouzové volání vozidla v případě nehody). Případné komplikace a snížení datových rychlostí může nastat pouze u připojení starších telefonů k internetu prostřednictvím mobilní sítě. Vesměs se ale jedná o modely telefonů starší více než 8 let, kterých je mezi občany ČR jen velmi málo. Uživatelé starších přístrojů budou s předstihem informování svým operátorem, bude jim nabídnuta výměna SIM karty a případně doporučen modernější telefon podporující technologii 4G či 5G.

 

Jak šel vývoj s generacemi mobilních sítí?

V 90. letech minulého století nastoupila první digitální 2G síť, která přinesla novinku v podobě SMS zpráv a mobilní data uměla běhat rychlostí maximálně 9,6 Kb/s. Na přelomu tisíciletí již mobilní data v ČR proudila rychlostí zhruba 40 Kb/s. První 3G (UMTS) sítě přinesly v roce 2004 významné zrychlení mobilního internetu. Nejprve se rychlost vyšplhala na 3 Mb/s, v roce 2006 až na 14,4 Mb/s a v roce 2013 to mohlo být až 42 Mb/s. Jenomže v roce 2012 se v ČR do provozu přihlásily současné 4G sítě (LTE), které umožňovaly rychlost od 40 Mb/s výše, a proto se tehdy rozvoj českých 3G sítí de facto zastavil.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení