Menu

Začalo vysílání v DVB-T2

01.03.2017 14:22 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Začalo vysílání v DVB-T2

Začalo vysílání v DVB-T2 | foto: CHIP

České radiokomunikace dnes zahájily vysílání v první části přechodové sítě DVB-T2. Naladit si ji může čtvrtina obyvatel Česka. V podstatě nic jim ale nepřinese.

Generální ředitel Českých Radiokomunikací Martin Gebauer a Luděk Schneider z Ministerstva průmyslu a obchodu (na obrázku) dnes symbolicky zmáčkli tlačítko a zahájili vysílání druhé generace digitálního televizního vysílání. DVB-T2 zatím vysílají vysílače Žižkov a Cukrák, takže si ho mohou naladit obyvatelé Prahy a Středočeského kraje – podle ČRa jde asi o 26 procent obyvatel ČR. Z nich ale potřebnou technikou vybaveno jen asi 10 procent.

obr-3-nahled

V následujících měsících bude síť rozšířena i do dalších regionů a cílem je asi 98procentní pokrytí ČR do roku 2020, kdy má starší vysílání v DVB-T skončit. Ustoupí totiž mobilním sítím páté generace, tedy především síti pro internet věcí.

Pozemní vysílání v současné době využívá asi 60 procent domácností ČR. Ostatní využívají satelitní vysílání (26,1 %), nebo kabelovou televizi a IPTV (24,6 %). A jde také o jedinou platformu, která je pro diváky zdarma.

DVB-T2 vysílání v současné podobě ovšem divákům nepřinese nic navíc. Pouze si mohou vyzkoušet, zda je na vysílání jejich televizor připraven. Počet televizních programů je totiž dost omezen a vysílá se pouze v rozlišení SD (Standard Definition - 768 x 576 bodů). Do vysílání byly totiž zatím zařazeny jen programy stanice Prima, Barrandov a Óčko (celkem 11 televizních programů bez Novy a ČT). Nabízí i stejné služby jako DVB-T, tedy EPG, teletext, HbbTV a interaktivitu. V budoucnu by mělo být programů více a snad i v rozlišení HD.

obr-5-alt

Pokud mají diváci televizi podporující DVB-T2, nebo set-top-box, mohou vysílání vyzkoušet. Anténu není nutné přenastavit – vysílá se ze stejných vysílačů. Pouze uživatelé společných antén budou muset provést úpravy. Těch je podle odhadů asi 40 procent. Jestli váš televizor podporuje DVB-T2 si můžete ověřit na serveru dvbt2overeno.cz. Je jich už přes 600.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení