Menu

Zachyťte objekt optimálně – ať už jde o sportovní událost, nebo zvíře

11.05.2016 14:05 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Zachyťte objekt optimálně – ať už jde o sportovní událost, nebo zvíře

Zachyťte objekt optimálně – ať už jde o sportovní událost, nebo zvíře | foto: CHIP

Nestatické fotografické objekty představují pro fotografa i fotoaparát často výzvu. Nicméně pokud dodržíte několik základních pravidel, mělo by se vám podařit pořídit pěkný snímek pohybujícího se objektu. 

V tomto případě podstatně ovlivňuje výsledek expoziční čas. Než se tedy vůbec do fotografování pustíte, rozmyslete si, zda chcete snímek akčně rozmazaný, nebo jestli chcete, aby objekt vypadal, jako když zamrzne v pohybu. Pokud se rozhodnete pro „zmražení“ pohybu, měli byste na fotoaparátu nastavit co nejkratší expoziční čas.

Bude pak samozřejmě na vás, abyste si nastavení vyzkoušeli a přišli na optimální expoziční čas pro váš objekt. Můžete se samozřejmě „odpíchnout“ od doporučených hodnot. Obecně platí, že například automobil jedoucí rychlostí50 km/hby měl být zachycen expozičním časem 1/500 sekundy.

Použitá clona a hodnota ISO se pak odvíjejí od zvoleného expozičního času. Kratší expoziční doba způsobí, že na snímač fotoaparátu dopadne méně světla. Otevřete tedy clonu až na hodnotu okolo f/5.6, aby byl snímek stále ještě dostatečně světlý. Za určitých podmínek je nutné zvýšit hodnotu ISO, případně i použít další zdroje světla. 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Možná by stálo za to upozornit na hloubku ostrosti

    Je dobré vědět, že při naprosto otevřené cloně se mění hloubka ostrosti. To znamená, že je dobré počítat s tím že zona ostrosti se může pohybovat třeba jen kolem jednoho metru. Tak je dobré s tím počítat. Před vlastním snímkem si udělat kontrolní snímek, aby člověk nebyl nemile překvapený. Rovněž u některých opravdu rychlých objektů je třeba počítat s prodlevou od stisknutí spouště. Tak, že v tomto případě, několikrát měř. :- )

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení