Menu
CHIP Speedtest

Zavšiveno osm milionů smartphonů: okamžitě se zbavte adwaru

22.08.2019 07:00 | Jiří Palyza
Zavšiveno osm milionů smartphonů: okamžitě se zbavte adwaru

Záplava adwaru nikdy neskončí. V obchodě Google Play se objevily aplikace, které zanáší smartphony reklamou.

Google odstranil z obchodu 85 aplikací. Ty ovšem už nikdo nevymaže z vašeho smartphonu, pokud jste si je už instalovali. Podíváme se, co se s tím dá dělat.

Aplikační platforma Google Obchod Play je neustále infiltrována aplikacemi obsahujícími škodlivý kód. V poslední vlně firma TrendMicro objevila velké množství aplikací, které odesílají adware do chytrých telefonů uživatelů. Těm se pak neustále vnucuje reklama, nemohou už ani přijímat hovory a používat další aplikace. Částečně jsou některé aplikace schopné zobrazovat reklamu už i na obrazovce zámku, což vážně nechcete.

Nakaženo je 85 aplikací od různých výrobců, které byly nyní odstraněny z obchodu Google. Doposud je celkový počet jejich stažení osm milionů. Funguje to tak, že spolu se staženou aplikací se do telefonu instaluje plugin, který zprostředkuje zobrazování reklamy na systémech s Androidem. V mnoha případech došlo i k manipulacemi s ikonami aplikací, což velmi zkomplikovalo jejich odinstalování. Adware je často schován v herních nebo fotoaplikacích.

Pokud jste reklamy ve vašem smartphonu objevili, měli byste instalované aplikace co nejdříve zkontrolovat a všechny podezřelé odstranit.

Nejlepší virové skenery pro Android

AVL - Android App 2.7.4 dobrý 
Bezplatná aplikace pro Android ochrání váš systém před virovou nákazou. stáhněte si
Sophos Mobile Security - Android App 9.0.2992 dobrý
Aplikace chrání vaše zařízení s Androidem před nebezpečným softwarem a krádeží dat. stáhněte si
G Data Internet Security - Android App 26.5.6.5b03c3c3 dobrý
G Data Internet Security (dříve Mobile Security 2) nabízí celkově silnou ochranu před viry. stáhněte si

 

Skrytý adware bombarduje uživatele Androidu reklamami

adware

Adware zobrazuje reklamy na celém displeji a je často obtížné je zavřít.

 

Nakažené aplikace odhalili specialisté Trend Micro. Ve svém blogu se Ecular Xu zmiňuje, že na rozdíl od jiných škodlivých aplikací používá adware různé metody, např. časové nastavení a analýzu chování uživatelů. To vše za účelem zabránění detekce.

Aby uživatelé neodhalili zdroj Adwaru na první pohled, vložili vývojáři do aplikace funkci časového zpoždění. Vyskakovací okna s reklamou se tak objeví až po instalaci aplikace. Podvodné aplikace navíc vytváří zástupce na domovské obrazovce a skrývají ikonu skutečné aplikace za účelem zkomplikování její odinstalace. Pokud uživatel odstraní zástupce, aplikace zůstává stále nainstalována. To ale funguje jen na Androidu 7. Ve verzi 8 musí všichni uživatelé vytvoření odkazu na homepage nejprve potvrdit.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání