Menu

Znáte nástupce Minecraftu? Může za explozi nárůstu hráčů

09.04.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Znáte nástupce Minecraftu? Může za explozi nárůstu hráčů

Znáte nástupce Minecraftu? Může za explozi nárůstu hráčů | foto: clement127/Foter

To, co vypadá jako šílený mix Minecraftu, Lega a Fortnite, je hra s otevřeným cílem: Roblox. Už před covidovou pandemií zaznamenala velký úspěch především u dětí a v průběhu omezujících opatření se stala nejhranějším titulem na světě. Její tvůrce vydělává miliony.

Jak už před časem oznámili vývojáři sandboxové hry Roblox, hru, která je k dispozici pro platformy Android, iOS, Xbox a Windows 10, nyní hraje více než 150 milionů aktivních uživatelů měsíčně. Je to více, než Minecraft nebo Fortnite, a více, než jakoukoliv jinou hru na světě. Informovali o tom na serveru corp.roblox.com v článku nazvaném "Roblox Developers Expected to Earn..."

A tento trhák mezi hráči je také obrovským finančním úspěchem pro vývojáře. Podle informací statistické platformy Sensor Tower jen samotná mobilní verze hry už ke konci roku 2019 vydělala celkem více než jednu miliardu USD. Aplikace zaznamenala v obchodech Google Play a App Store bezmála 300 milionů stažení (sensortower.com/blog/roblox-one-billion-revenue).

"Roblox jsme založili před více než deseti lety s vizí spojit lidi z celého světa prostřednictvím hry," sdělil tvůrce a generální ředitel Robloxu, David Baszucki. "Roblox začínal s pouhou stovkou hráčů a hrstkou tvůrců, kteří se navzájem inspirovali a vytvořili základ pro kreativitu, spolupráci a představivost, které se dále rozrůstají."

Pandemie coronaviru se postarala o to, že se Roblox v poslední době ještě více rozrostl. V roce 2019 bylo na Robloxu denně aktivních přibližně 17,6 milionu uživatelů a v roce 2020 až 32,6 milionu. Celkem jsou údajně na Robloxu registrovány necelé dvě třetiny všech amerických dětí ve věku od šesti do dvanácti let.

Co to ten Roblox vlastně je

roblox

Herní platforma je typem hry s otevřeným koncem, tedy existuje bezpočet různých variant hraní. | Zdroj: Microsoft Store

Roblox je o mnoho víc, než pouhou hrou. Jde o herní platformu, kde mohou hráči popustit uzdu své kreativitě s pomocí stavebních prvků podobných Legu a prožívat společná dobrodružství s ostatními hráči.

Ti, kdo se chtějí do Robloxu ponořit hlouběji, dokonce mohou používat skriptovací jazyk Lua k dynamické změně herního prostředí a programování vlastních her. Výsledky své tvorby pak mohou sdílet s ostatními.

Doposud bylo vytvořeno více než 18 milionů herních scénářů, které lze na platformě použít. Roblox nabízí hry pro každého, od výukových a dovednostních her, přes konstrukční hry a hry, kde vystupujete v určité roli, automobilové závody a fotbalové zápasy, až po naprosto bláznivé vlastní výtvory.

Jednou z nejznámějších her je Adopt Me. Hráči se zde musí starat o virtuálního domácího mazlíčka. Tamagoči nechává pozdravovat.

Roblox: rodiče by měli zpozornět

roblox-headline

Herní hit má dnes okolo 150 milionů hráčů po celém světě. | Zdroj: Roblox

Za hrou Roblox stojí chytrý obchodní model. Hry jsou sice zdarma, ale odemknout zajímavé doplňky pro hráče nebo vylepšit herní postavy lze pouze za peníze. Některý exkluzivní obsah také vyžaduje placené členství.

Na takovém obchodním modelu není v zásadě nic špatného. Roblox se ale zaměřuje především na mladé publikum. V USA je zhruba polovina uživatelů mladších 13 let, samozřejmě s plným přístupem k více či méně drahým herním doplňkům.

Problémem pro děti mohou také být chatovací služby, které jsou do hry integrované a jejichž prostřednictvím si hráči Robloxu mohou vyměňovat informace a přátelit se. Zejména rodiče dětí, které Roblox intenzivně hrají, by se měli zajímat o účinná opatření a nastavení hry pro co nejlepší ochranu. Chatovací platformy ve hrách z důvodu dětské přítomnosti často navštěvují různí kybergroomeři, kteří se snaží zaujmout dětskou pozornost a děti zmanipulovat.

Opakovaně se objevují zprávy o tom, že se děti ve hrách setkávají s materiály nevhodnými pro jejich věk a škodlivými projevy chování. V důsledku toho její provozovatelé opět zvýšili počet moderátorů ve hře, kteří přezkoumávají nahrávaný obsah a v případě jeho škodlivosti jej mažou.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení