Menu
CHIP Speedtest

Zrychlete počítač instalací SSD disku

22.05.2019 16:03 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Zrychlete počítač instalací SSD disku

Žádný uživatel, který si zvykl na počítač osazený SSD diskem, už nemůže nikdy pracovat na stroji se systémovým magnetickým diskem. Pokud ještě SSD disk v počítači nemáte, rozhodně o něm uvažujte. Máme pro vás srovnávací test 36 SSD disků.

SSD disky přináší oproti HDD jen samé výhody, ale doposud trpěly dvěma omezeními: příliš vysokou cenou a nízkou kapacitou. Oba problémy jsou však díky technickému pokroku minulostí. S QLC buňkami a vylepšenou technologií 3D NAND byli výrobci schopni razantně zvýšit hustotu dat, takže lze dnes koupit až 4TB SSD. Výrobci navíc razantně zvýšili výrobní kapacitu svých linek, takže SSD disky v poslední době výrazně zlevnily. 1TB SSD disky dnes seženete už od 2 500 Kč, a dokonce i 4TB SSD se s cenou vejdou hluboko pod 20 000 Kč.

SATA SSD se vyrábí v klasické velikosti 2,5palcového pevného disku a lze je instalovat do všech stolních počítačů, kde mohou sloužit i v kombinaci s předchozím magnetickým diskem. Většina notebooků má dnes ale pouze jeden SATA slot, takže chcete-li upgradovat na SSD, musíte vyjmout starší HDD a na jeho místo vložit nový SSD. SATA rozhraní bylo původně vyvinuto pro magnetické pevné disky a dnes je hlavně kvůli omezené propustnosti již značně zastaralé. Rozdíl mezi HDD a SATA SSD je ale stejně propastný a v běžném využití se projevuje mnohem výrazněji než přechod ze SATA SSD na NVMe SSD disk.

SATA port je kompatibilní i s deset let starými počítači a právě u starších notebooků nebo PC bývá jedinou možností pro upgrade, protože moderní M.2 slot s podporou NVMe protokolu se na základní desky počítačů začal montovat relativně nedávno. Výhodou SATA SSD je v neposlední řadě nižší cena než u NVMe SSD se srovnatelnou kapacitou. V naší tabulce najdete technické parametry a naměřené hodnoty 36 SSD disků. Ve výběru toho správného modelu vám určitě pomůže.

ssd-nahled


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení