Menu

Zrychlete počítač instalací SSD disku

22.05.2019 16:03 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Zrychlete počítač instalací SSD disku

Zrychlete počítač instalací SSD disku | foto: CHIP

Žádný uživatel, který si zvykl na počítač osazený SSD diskem, už nemůže nikdy pracovat na stroji se systémovým magnetickým diskem. Pokud ještě SSD disk v počítači nemáte, rozhodně o něm uvažujte. Máme pro vás srovnávací test 36 SSD disků.

SSD disky přináší oproti HDD jen samé výhody, ale doposud trpěly dvěma omezeními: příliš vysokou cenou a nízkou kapacitou. Oba problémy jsou však díky technickému pokroku minulostí. S QLC buňkami a vylepšenou technologií 3D NAND byli výrobci schopni razantně zvýšit hustotu dat, takže lze dnes koupit až 4TB SSD. Výrobci navíc razantně zvýšili výrobní kapacitu svých linek, takže SSD disky v poslední době výrazně zlevnily. 1TB SSD disky dnes seženete už od 2 500 Kč, a dokonce i 4TB SSD se s cenou vejdou hluboko pod 20 000 Kč.

SATA SSD se vyrábí v klasické velikosti 2,5palcového pevného disku a lze je instalovat do všech stolních počítačů, kde mohou sloužit i v kombinaci s předchozím magnetickým diskem. Většina notebooků má dnes ale pouze jeden SATA slot, takže chcete-li upgradovat na SSD, musíte vyjmout starší HDD a na jeho místo vložit nový SSD. SATA rozhraní bylo původně vyvinuto pro magnetické pevné disky a dnes je hlavně kvůli omezené propustnosti již značně zastaralé. Rozdíl mezi HDD a SATA SSD je ale stejně propastný a v běžném využití se projevuje mnohem výrazněji než přechod ze SATA SSD na NVMe SSD disk.

SATA port je kompatibilní i s deset let starými počítači a právě u starších notebooků nebo PC bývá jedinou možností pro upgrade, protože moderní M.2 slot s podporou NVMe protokolu se na základní desky počítačů začal montovat relativně nedávno. Výhodou SATA SSD je v neposlední řadě nižší cena než u NVMe SSD se srovnatelnou kapacitou. V naší tabulce najdete technické parametry a naměřené hodnoty 36 SSD disků. Ve výběru toho správného modelu vám určitě pomůže.

ssd-nahled

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení