Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nutnost nebo zbytečnost: jak je to s antivirovými skenery pro Android

Jiří Palyza 30.03.2022

Je antivirový skener pro Android nezbytnou ochranou, kterou bychom si měli vždy instalovat? Google říká ne, bezpečnostní firmy ano, takže pravda bude někde uprostřed. Kdo vlastně antivirovou ochranu potřebuje a jaké jsou možnosti.

Podle Google není antivirový skener pro systém Android nutný. Už dlouhou dobu je k dispozici integrovaný skener Google Play Protect, který na přítomnost škodlivého kódu skenuje aplikace v Obchodu Play. Na první pohled je situace podobná, jako ve Windows. Jejich součástí je antivirový skener v podobě programu Windows Defender a alternativu vlastně nepotřebujete.

Je tu ale jeden veliký rozdíl. Windows Defender nabízí dobrou ochranu, v případě Google Play Protect už je to poněkud horší. To potvrzuje i nedávný srovnávací test nezávislé bezpečnostní organizace AVTest, kde Play Protect za ochranu získal pouze dva body. Podobně to vidí i AV comparatives, v jehož testu je Play protect na posledním místě se špatnou ochranou a největším počtem falešně pozitivních poplachů.

Kdo vlastně antivirový skener pro Android potřebuje?

andridscanners

Pro mobilní systém Android existuje mnoho aplikací antivirové kontroly a Obchod Google jich nabízí široký výběr. | Zdroj: Google Play

Výrobci antivirového softwaru nejsou tedy se svou nabídkou zcela mimo. Nakonec i Google se v Obchodu Play s malwarem opakovaně potýká. Nicméně pokud instalujete a používáte z Google Play jen nejlepší aplikace, není pro vás antivirový skener úplně nutný.

V ostatních případech byste antivirovou ochranu pro své mobilní zařízení měli mít na zřeteli. Zejména to platí v případě, pokud rádi a často zkoušíte aplikace z alternativních zdrojů a nebojíte se prostřednictvím mobilního telefonu prozkoumávat každý kout internetu.

Víc než jen ochrana proti virům

trendmicro

Antivirová ochrana pro Android od TrendMicro se v testech umísťuje na čelních pozicích. | Zdroj: TrendMicro

Zajímavé je, že antivirový skener pro Android můžete využít i pro další funkce, které s antivirovou ochranou primárně nesouvisejí. Aplikace sdružují do centrální jednotky různé bezpečnostní funkce. Android už to do jisté míry umí sám, ale nastavení rozptyluje po celém systému.

Bezpečnostní funkce, jako je například přehledný seznam sporných oprávnění aplikací, ochrana proti krádeži, rodičovská kontrola, ochrana při surfování, kontrola odkazů v komunikačních programech nebo zabezpečení sítě Wi-Fi, jsou často zahrnuty v jediné aplikaci. To je rozhodně jejich přidanou hodnotou.

Mnoho ochranných aplikací obsahuje i další moduly, například možnost blokování hovorů a textových zpráv, nebo kompletní kontrolu systému, která jednorázově prověří, zda jsou správně nastaveny nejdůležitější bezpečnostní parametry. Jednou z aplikací, kterou z tohoto pohledu určitě můžeme doporučit, je Trend Micro Mobile Security & Antivirus.

Alternativy ke klasickým antivirovým skenerům

virustotal

VirusTotal Mobile prověří aplikace pomocí padesáti antivirových skenerů. | Zdroj: Google Play/VirusTotal Mobile

Zdroj obav z antivirových aplikací pro Android je většinou zvýšená spotřeba prostředků. Aplikace přeci vždy běží na pozadí a nabízí ochranu v reálném čase. Pokud byste to nechtěli, můžete si nainstalovat pomocníka, jako je například VirusTotal Mobile.

Aplikace neběží neustále na pozadí, ale pouze na vyžádání kontroluje instalované aplikace na přítomnost malwaru. Kontrolu provádí více než padesát antivirových skenerů a rychle dostanete zprávu o výsledku. Podobně lze také prověřovat neznámé aplikace před jejich stažením a nahrávat až po provedení kontroly.

Je důležité ale vědět, že VirusTotal není stálou ochranou vašeho systému. Jde o agregátor usnadňující skenování, ke kterému používá antivirové prostředky různých výrobců. Pokud při svém testu odhalí nějaký malware, o jeho odstranění se už musíte postarat sami.

Důležitá bezpečnostní opatření v Androidu

Co určitě není dobrá praxe: ignorace všech bezpečnostních opatření a obav o bezpečnost po instalaci antivirového skeneru, protože ten váš systém přeci ochrání. Nenechte se chytit do pasti. Antivirová aplikace je pouze jedním dílem celé bezpečnostní strategie, kterou tvoří následující body:

zdroje aplikací: nepoužívejte podezřelé zdroje aplikací. Omezte se na Obchod Play a raději nestahujte z neznámých zdrojů,
kontrolujte oprávnění: vždy prověřujte oprávnění aplikací. Pokud jsou příliš zvědavé a žádají oprávnění i nad rámec svého účelu, raději sáhněte po alternativě,
updaty: instalujte aktualizace Androidu a aplikací včas,
žádný root: zdržte se rootování smartphonů s Androidem, ani žádným jiným způsoben nezasahujte do systému,
bezpečnost hesel: také v prostředí Androidu je dobré používat správce hesel,
bezpečnost zařízení: měli byste aktivovat základní bezpečnostní funkce, jako je ochrana přístupu a šifrování,
zálohování: zabezpečte si svá data na mobilu pravidelným zálohováním.

Antivirový skener na mobilu není povinnost

Každý uživatel systému Android antivirový skener určitě nepotřebuje. Antivirová ochrana mobilu ale jistě není zcela zbytečná. Pro ty, kdo rádi a často zkoušejí nové aplikace, používají alternativní zdroje pro stahování nebo chtějí více ochranných funkcí v centrální aplikaci, má antivirový skener v Androidu smysl. Přesto ale není dobré házet ostatní ochranná opatření přes palubu jen proto, že jste si do mobilu instalovali antivirovou aplikaci.

Zdroje: AVTestAV comparatives


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud