Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

O kolik se zdraží mobilní telefony? Nový smartphone už si hned tak nekoupíte

Jakub Fišer 14.06.2022

Cena prémiových telefonů v roce 2022 se pohybuje kolem hranice 30 tisíc korun. Pro mnohé je zbytečnost utrácet za mobil tolik peněz, vždyť se dají pořídit zajímavé stroje i za čtvrtinu této částky. I zmíněných 30 tisíc korun je ale “jen čajíček”, příští dekádu totiž experti očekávají růst cen až 5,5násobně.

Vzpomeňte si, jaká panovala situace na trhu ohledně cen nových smartphonů před deseti lety, v roce 2012. Pro ukázku třeba takový iPhone 5 vyšel na 17 tisíc korun včetně daně, jeho soupeř z Koreje jménem Galaxy S3 s plnou podporou 4G LTE na zhruba 15 500 korun s DPH. Za tyto peníze dnes koupíte velmi zajímavý telefon, absolutní špička to ale není.

Ta se v roce 2022 pohybuje kolem 30 tisíc korun, častokrát i nad ní. A to nemluvíme o skládačkách, novém typu “revolučních” smartphonů, které sahají s cenou spíš po hranici 40 tisíc, v případě absolutního krále tohoto segmentu – Samsungu Galaxy Z Fold – i přes úroveň 50 tisíc korun. Řekněme si to narovinu, celá řada spotřebitelů nezvládne na špičkový smartphone vydělat ani za jeden celý měsíc pilné práce.

O kolik se zdraží telefony?

Situace ale může být ještě horší, ceny se zvyšují rok od roku a bude tomu tak i nadále. Společnost Mozillion vypracovala prognózu na to, jak budou vypadat ceny v prémiovém segmentu mobilních telefonů za deset let, v roce 2032. Vychází z amerických cen, podle kterých iPhone 5 vstupoval na trh za 199 dolarů, poslední nejlepší iPhone 13 Pro Max však vyjde rovnou na 1099 dolarů. Cena se tak zdvihla 5,5násobně, prognózy tak ukazují na cenu kolem 6 tisíc dolarů, tedy asi 138 tisíc korun bez daně.

Co to znamená pro české zákazníky? Cena nového iPhonu vystoupala oproti tomu z roku 2012 jen jednou tolik, což představuje lehké uklidnění. Podle této matice by tak ceny prémiových telefonů za celou dekádu měly vyrůst na 60 tisíc korun včetně DPH. Situace na trhu však už může být kompletně jiná. Podepíše se na ni nejen aktuální inflační krize, ale také eventuální přijetí eura, díky kterému by se růst cen i na tuzemské trhu mohl zpomalit.

Zdroj: Mozillion, PhoneArena


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud