Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Občanka v mobilu schválena – platit by měla od půlky ledna

Pavel Trousil 29.11.2023
Zdroj: Edoklady

Poslanecká sněmovna dnes schválila vládní návrh, který zavádí elektronické občanské průkazy. Občanský průkaz tak bude možné mít v mobilním telefonu a nebude potřeba ho nosit u sebe fyzicky.

Od poloviny ledna by mělo být možné začít používat občanský průkaz v mobilu, což bude dobrovolná alternativa k plastové kartičce. Pokud plastové doklady neradi nosíte, je občanka v mobilu přesně pro vás. Zákon o jejím používání dnes prošel třetím čtením a zamíří ještě do Senátu. Za projektem stojí Digitální a informační agentura (DIA).

Podle vlády by to mělo fungovat jednoduše. Stáhnete si appku, aktivujete přes Portál občana a začne používat. Při ztrátě telefonu je pak stejně snadný i proces deaktivace. To je jedna z výhod elektronického dokumentu, protože při ztrátě nehrozí stejná nebezpečí, jako při ztrátě fyzického dokladu. 
 

Mohlo by vás zajímat

Hlavní výhodou digitální varianty je podle ministra Ivana Bartoše větší kontrola nad sdílenými údaji. Pokud totiž budete prokazovat třeba jen svůj věk, zvolíte v aplikaci pouze tuto informaci a ostatní se nezveřejní. Nikdo už tak nemusí znát vaše bydliště nebo přesné datum narození, které jsou ve fyzickém dokladu vidět.

Zdroj: DIA, eDoklady

Zdroj: X

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud